Lg 49LX770H specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 49LX770H
Specifications | Reviews
General Information Lg 49LX770H Lg 49LX770H
Screen Size:
49"
Backlight Technology:
Direct LED
Horizontal Viewing Angle:
178°
Vertical Viewing Angle:
178°
Aspect Ratio:
16:9
Smart TV:
Yes
Features:
3D Type:
3D
PC Streaming:
Yes
Internet Access:
Video Lg 49LX770H Lg 49LX770H
Digital Tuner:
ATSC
Video Signal Standard:
HDTV
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Scan Format:
1080p
Audio Lg 49LX770H Lg 49LX770H
RMS Output Power:
20 W
Sound System:
Dolby Digital
Network & Communication Lg 49LX770H Lg 49LX770H
Ethernet:
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Wi-Di Technology:
Interfaces/Ports Lg 49LX770H Lg 49LX770H
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of HDMI Ports:
3
USB:?Universal Serial Bus
Energy & Performance Lg 49LX770H Lg 49LX770H
Operating Power Consumption:
44 W
Maximum Resolution:
1920 x 1080
Physical Characteristics Lg 49LX770H Lg 49LX770H
VESA Mount Standard:
300 x 300
Height:
25.50" (647.70 mm)
Width:
43.50" (1104.90 mm)
Depth:
2.20" (55.88 mm)
Height with Stand:
27.60" (701.04 mm)
Width with Stand:
43.50" (1104.90 mm)
Depth with Stand:
12.80" (325.12 mm)
Weight (Approximate):
14.38 kg
Weight with Stand (Approximate):
17.78 kg
Miscellaneous Lg 49LX770H Lg 49LX770H
Package Contents:
49LX770H LED-LCD TV, Power cord (5.8'), Manual/ESG (Simple book)
DLNA Certified:
Reviews, Questions about Lg 49LX770H
Write Review / Ask a question about Lg 49LX770H
      6+3= *
Lg 49LX770H
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.