Lg 43UX340C specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 43UX340C
Specifications | Reviews
General Information Lg 43UX340C Lg 43UX340C
Screen Size:
43"
Backlight Technology:
Edge LED
Features:
Video Lg 43UX340C Lg 43UX340C
4K UHDTV
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Motion Interpolation Technology:
TruMotion 120Hz
Scan Format:
2160p
Audio Lg 43UX340C Lg 43UX340C
RMS Output Power:
20 W
Sound System:
Virtual Surround
Interfaces/Ports Lg 43UX340C Lg 43UX340C
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Number of HDMI Inputs:
2
Total Number of HDMI Ports:
Yes
Component Video:
Number of Component Video Inputs:
1
VGA:
Power Description Lg 43UX340C Lg 43UX340C
Input Voltage:
120 V AC, 230 V AC
Energy & Performance Lg 43UX340C Lg 43UX340C
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Physical Characteristics Lg 43UX340C Lg 43UX340C
Color:
Silver, Black
Height:
22.40" (568.96 mm)
Width:
38.20" (970.28 mm)
Depth:
2.20" (55.88 mm)
Height with Stand:
24.80" (629.92 mm)
Width with Stand:
38.20" (970.28 mm)
Depth with Stand:
8.50" (215.90 mm)
Weight (Approximate):
9.59 kg
Weight with Stand (Approximate):
11.79 kg
Miscellaneous Lg 43UX340C Lg 43UX340C
Package Contents:
43" Class (42.51" Diagonal) UX340C Commercial Lite Ultra High Definition TV, Manual, Power Cord
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
ENERGY STAR 7.0, RoHS
Reviews, Questions about Lg 43UX340C
Write Review / Ask a question about Lg 43UX340C
      7+4= *
Lg 43UX340C
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.