Lg 43UJ6300 specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 43UJ6300
Specifications | Reviews
General Information Lg 43UJ6300 Lg 43UJ6300
Screen Size:
43"
Backlight Technology:
LED
Aspect Ratio:
16:9
Smart TV:
Yes
Features:
Electronic Program Guide:
Yes
PC Streaming:
Internet Access:
Streaming Service:
Netflix, Amazon Instant Video, YouTube, Xumo, Reuters, Sports Illustrated
Video Lg 43UJ6300 Lg 43UJ6300
Video Signal Standard:
4K UHDTV
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Motion Interpolation Technology:
TruMotion 120Hz
Scan Format:
2160p
Audio Lg 43UJ6300 Lg 43UJ6300
RMS Output Power:
20 W
Sound System:
DTS HD, ULTRA Surround
Network & Communication Lg 43UJ6300 Lg 43UJ6300
Ethernet:
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Interfaces/Ports Lg 43UJ6300 Lg 43UJ6300
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of HDMI Ports:
3
USB:?Universal Serial Bus
Power Description Lg 43UJ6300 Lg 43UJ6300
Input Voltage:
120 V AC, 230 V AC
Energy & Performance Lg 43UJ6300 Lg 43UJ6300
Energy Consumption per Year:
92 kWh
Standby Power Consumption:
500 mW
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Physical Characteristics Lg 43UJ6300 Lg 43UJ6300
VESA Mount Standard:
200 x 200
Height:
22.60" (574.04 mm)
Width:
38.50" (977.90 mm)
Depth:
3.20" (81.28 mm)
Height with Stand:
24.20" (614.68 mm)
Width with Stand:
38.50" (977.90 mm)
Depth with Stand:
7.40" (187.96 mm)
Weight (Approximate):
8.30 kg
Weight with Stand (Approximate):
8.39 kg
Miscellaneous Lg 43UJ6300 Lg 43UJ6300
Package Contents:
4K UHD HDR Smart LED TV - 43" Class (42.5" Diag) 43UJ6300, Remote Control
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Reviews, Questions about Lg 43UJ6300
Write Review / Ask a question about Lg 43UJ6300
      5+10= *
Lg 43UJ6300
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.