Lg 43LX774M specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 43LX774M
Specifications | Reviews
General Information Lg 43LX774M Lg 43LX774M
Screen Size:
43"
Backlight Technology:
LED
Aspect Ratio:
16:9
Smart TV:
Yes
Features:
Wall Mountable, Media Player
PC Streaming:
Yes
Internet Access:
Video Lg 43LX774M Lg 43LX774M
Scan Format:
1080p
Power Description Lg 43LX774M Lg 43LX774M
Input Voltage:
120 V AC
Energy & Performance Lg 43LX774M Lg 43LX774M
Operating Power Consumption:
100 W
Maximum Resolution:
1920 x 1080
Physical Characteristics Lg 43LX774M Lg 43LX774M
Height:
22.56" (573 mm)
Width:
38.31" (973 mm)
Depth:
2.17" (55.10 mm)
Weight (Approximate):
10.20 kg
Reviews, Questions about Lg 43LX774M
Write Review / Ask a question about Lg 43LX774M
      10+8= *
Lg 43LX774M
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.