Lg 43LJ5500 specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 43LJ5500
Specifications | Reviews
General Information Lg 43LJ5500 Lg 43LJ5500
Screen Size:
43"
Backlight Technology:
LED
Aspect Ratio:
16:9
Smart TV:
Yes
Features:
Electronic Program Guide:
Yes
PC Streaming:
Internet Access:
Streaming Service:
Hulu, Netflix, Amazon Instant Video, YouTube, VUDU
Video Lg 43LJ5500 Lg 43LJ5500
Video Signal Standard:
HDTV
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Scan Format:
1080p
Audio Lg 43LJ5500 Lg 43LJ5500
RMS Output Power:
10 W
Sound System:
DTS, Virtual Surround
Network & Communication Lg 43LJ5500 Lg 43LJ5500
Ethernet:
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Interfaces/Ports Lg 43LJ5500 Lg 43LJ5500
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of HDMI Ports:
2
USB:?Universal Serial Bus
Power Description Lg 43LJ5500 Lg 43LJ5500
Input Voltage:
120 V AC, 230 V AC
Energy & Performance Lg 43LJ5500 Lg 43LJ5500
Energy Consumption per Year:
76 kWh
Standby Power Consumption:
500 mW
Maximum Resolution:
1920 x 1080
Physical Characteristics Lg 43LJ5500 Lg 43LJ5500
VESA Mount Standard:
200 x 200
Height:
22.60" (574.04 mm)
Width:
38.50" (977.90 mm)
Depth:
3.20" (81.28 mm)
Height with Stand:
24.80" (629.92 mm)
Width with Stand:
38.50" (977.90 mm)
Depth with Stand:
8.70" (220.98 mm)
Weight (Approximate):
8.30 kg
Weight with Stand (Approximate):
8.39 kg
Miscellaneous Lg 43LJ5500 Lg 43LJ5500
Package Contents:
Full HD 1080p Smart LED TV - 43" Class (42.5" Diag) 43LJ5500, Remote Control
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Reviews, Questions about Lg 43LJ5500
Write Review / Ask a question about Lg 43LJ5500
      1+10= *
Lg 43LJ5500
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.