Lg 32LX570M specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 32LX570M
Specifications | Reviews
General Information Lg 32LX570M Lg 32LX570M
Screen Size:
32"
Backlight Technology:
LED
Smart TV:
Yes
Features:
Progressive Scan
PC Streaming:
Yes
Internet Access:
Video Lg 32LX570M Lg 32LX570M
Scan Format:
1080p
Network & Communication Lg 32LX570M Lg 32LX570M
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Energy & Performance Lg 32LX570M Lg 32LX570M
Operating Power Consumption:
27.80 W
Energy Consumption per Year:
54 kWh
Standby Power Consumption:
400 mW
Maximum Resolution:
1920 x 1080
Miscellaneous Lg 32LX570M Lg 32LX570M
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
ENERGY STAR
Reviews, Questions about Lg 32LX570M
Write Review / Ask a question about Lg 32LX570M
      5+1= *
Lg 32LX570M
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.