Lg 32LX330C specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 32LX330C
Specifications | Reviews
General Information Lg 32LX330C Lg 32LX330C
Screen Size:
32"
Backlight Technology:
LED
Aspect Ratio:
16:9
Features:
Progressive Scan
Video Lg 32LX330C Lg 32LX330C
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Scan Format:
720p
Audio Lg 32LX330C Lg 32LX330C
Speakers:
Yes
Interfaces/Ports Lg 32LX330C Lg 32LX330C
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Number of HDMI Inputs:
2
Total Number of HDMI Ports:
2
USB:?Universal Serial Bus
USB Standard:
USB 2.0
Number of USB Ports:
1
Component Video:
Number of Component Video Inputs:
1
Digital Audio Output:
VGA:
Number of Digital Audio Optical Output:
Power Description Lg 32LX330C Lg 32LX330C
Estimated Annual Operating Cost:
Energy & Performance Lg 32LX330C Lg 32LX330C
Maximum Resolution:
1366 x 768
Physical Characteristics Lg 32LX330C Lg 32LX330C
Color:
Black
Height:
17.20" (436.88 mm)
Width:
28.80" (731.52 mm)
Depth:
2.20" (55.88 mm)
Height with Stand:
18.90" (480.06 mm)
Width with Stand:
28.80" (731.52 mm)
Depth with Stand:
8.10" (205.74 mm)
Weight (Approximate):
5.99 kg
Weight with Stand (Approximate):
6.21 kg
Miscellaneous Lg 32LX330C Lg 32LX330C
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
RoHS , ENERGY STAR 7.0
Reviews, Questions about Lg 32LX330C
Write Review / Ask a question about Lg 32LX330C
      10+7= *
Lg 32LX330C
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.