Lg 32LV570H specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 32LV570H
Specifications | Reviews
General Information Lg 32LV570H Lg 32LV570H
Screen Size:
32"
Features:
Video Lg 32LV570H Lg 32LV570H
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Audio Lg 32LV570H Lg 32LV570H
RMS Output Power:
20 W
Network & Communication Lg 32LV570H Lg 32LV570H
Ethernet:
Yes
Interfaces/Ports Lg 32LV570H Lg 32LV570H
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Total Number of HDMI Ports:
2
USB:?Universal Serial Bus
Power Description Lg 32LV570H Lg 32LV570H
Input Voltage:
230 V AC, 120 V AC
Energy & Performance Lg 32LV570H Lg 32LV570H
Operating Power Consumption:
18.10 W
Maximum Resolution:
1366 x 768
Physical Characteristics Lg 32LV570H Lg 32LV570H
Height:
17.40" (441.96 mm)
Width:
29.10" (739.14 mm)
Depth:
2.90" (73.66 mm)
Height with Stand:
19.50" (495.30 mm)
Width with Stand:
29.10" (739.14 mm)
Depth with Stand:
9.50" (241.30 mm)
Weight (Approximate):
4.90 kg
Weight with Stand (Approximate):
6.03 kg
Miscellaneous Lg 32LV570H Lg 32LV570H
Package Contents:
32LV570H LED-LCD TV, Power Cable (5.9 ft., Angle Type), Owner's Manual, Easy Setup Guide
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
RoHS
Reviews, Questions about Lg 32LV570H
Write Review / Ask a question about Lg 32LV570H
      10+7= *
Lg 32LV570H
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.