Lg 32LB5800 specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 32LB5800
Specifications | Reviews
General Information Lg 32LB5800 Lg 32LB5800
Screen Size:
32"
Backlight Technology:
LED
Aspect Ratio:
16:9
Smart TV:
Yes
Videocall:
Enabled
Features:
PC Streaming:
Yes
Internet Access:
Media Player:
Streaming Service:
Netflix, YouTube, HuluPlus
Video Lg 32LB5800 Lg 32LB5800
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Enhanced Refresh Rate:
120 Hz
Scan Format:
1080p
Audio Lg 32LB5800 Lg 32LB5800
Speakers:
RMS Output Power:
20 W
Sound System:
Dolby Digital, DTS
Network & Communication Lg 32LB5800 Lg 32LB5800
Ethernet:
Ethernet Technology:
Ethernet
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Interfaces/Ports Lg 32LB5800 Lg 32LB5800
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of HDMI Ports:
3
USB:?Universal Serial Bus
USB Standard:
USB 2.0
Number of USB Ports:
3
Composite Video:
Component Video:
Digital Audio Output:
Network (RJ-45):
Remote Control Lg 32LB5800 Lg 32LB5800
Remote Control Included:
Energy & Performance Lg 32LB5800 Lg 32LB5800
Energy Consumption per Year:
61 kWh
Standby Power Consumption:
300 mW
Maximum Resolution:
1920 x 1080
Physical Characteristics Lg 32LB5800 Lg 32LB5800
VESA Mount Standard:
200 x 200
Height:
16.97" (431.04 mm)
Width:
28.82" (732.03 mm)
Depth:
2.19" (55.63 mm)
Height with Stand:
18.94" (481.08 mm)
Width with Stand:
28.82" (732.03 mm)
Depth with Stand:
8.15" (207.01 mm)
Weight (Approximate):
5.99 kg
Weight with Stand (Approximate):
6.21 kg
Miscellaneous Lg 32LB5800 Lg 32LB5800
Package Contents:
LB5800 Series 1080p Smart HDTV, Remote Control
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
ENERGY STAR
Reviews, Questions about Lg 32LB5800
Write Review / Ask a question about Lg 32LB5800
      3+9= *
Lg 32LB5800
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.