Lg 28LX570M specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 28LX570M
Specifications | Reviews
General Information Lg 28LX570M Lg 28LX570M
Screen Size:
28"
Backlight Technology:
LED
Smart TV:
Yes
Features:
Media Player
PC Streaming:
Yes
Internet Access:
Network & Communication Lg 28LX570M Lg 28LX570M
Ethernet:
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Interfaces/Ports Lg 28LX570M Lg 28LX570M
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
USB:?Universal Serial Bus
Energy & Performance Lg 28LX570M Lg 28LX570M
Operating Power Consumption:
24 W
Energy Consumption per Year:
47 kWh
Standby Power Consumption:
400 mW
Maximum Resolution:
1366 x 768
Physical Characteristics Lg 28LX570M Lg 28LX570M
Weight (Approximate):
6.08 kg
Miscellaneous Lg 28LX570M Lg 28LX570M
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
ENERGY STAR
Reviews, Questions about Lg 28LX570M
Write Review / Ask a question about Lg 28LX570M
      5+9= *
Lg 28LX570M
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.