Lg 28LJ4540 specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 28LJ4540
Specifications | Reviews
General Information Lg 28LJ4540 Lg 28LJ4540
Screen Size:
28"
Backlight Technology:
LED
Horizontal Viewing Angle:
178°
Vertical Viewing Angle:
178°
Aspect Ratio:
16:9
Features:
Video Lg 28LJ4540 Lg 28LJ4540
Digital Tuner:
ATSC
Video Signal Standard:
HDTV
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Scan Format:
720p
Audio Lg 28LJ4540 Lg 28LJ4540
RMS Output Power:
10 W
Interfaces/Ports Lg 28LJ4540 Lg 28LJ4540
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Total Number of HDMI Ports:
1
USB:?Universal Serial Bus
Yes
Power Description Lg 28LJ4540 Lg 28LJ4540
Input Voltage:
120 V AC, 230 V AC
Energy & Performance Lg 28LJ4540 Lg 28LJ4540
Operating Power Consumption:
32 W
Energy Consumption per Year:
37 kWh
Standby Power Consumption:
1 W
Off-Mode Power Consumption:
500 mW
Maximum Resolution:
1366 x 768
Physical Characteristics Lg 28LJ4540 Lg 28LJ4540
Color:
Black
VESA Mount Standard:
100 x 100
Height:
15.60" (396.24 mm)
Width:
25.30" (642.62 mm)
Depth:
2.30" (58.42 mm)
Height with Stand:
17.10" (434.34 mm)
Width with Stand:
25.30" (642.62 mm)
Depth with Stand:
7.30" (185.42 mm)
Weight (Approximate):
4.49 kg
Weight with Stand (Approximate):
4.72 kg
Miscellaneous Lg 28LJ4540 Lg 28LJ4540
Package Contents:
HD 720p LED TV - 28" Class (27.5" Diag) 28LJ4540, Remote Control
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
EPA
Country of Origin:
Mexico
Reviews, Questions about Lg 28LJ4540
Write Review / Ask a question about Lg 28LJ4540
      9+2= *
Lg 28LJ4540
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.