Lg 24LJ4540 specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 24LJ4540
Specifications | Reviews
General Information Lg 24LJ4540 Lg 24LJ4540
Screen Size:
24"
Backlight Technology:
LED
Aspect Ratio:
16:9
Features:
Video Lg 24LJ4540 Lg 24LJ4540
Digital Tuner:
ATSC
Video Signal Standard:
HDTV
Scan Format:
720p
Interfaces/Ports Lg 24LJ4540 Lg 24LJ4540
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Total Number of HDMI Ports:
1
Power Description Lg 24LJ4540 Lg 24LJ4540
Input Voltage:
120 V AC, 230 V AC
Energy & Performance Lg 24LJ4540 Lg 24LJ4540
Energy Consumption per Year:
37 kWh
Maximum Resolution:
1366 x 768
Physical Characteristics Lg 24LJ4540 Lg 24LJ4540
VESA Mount Standard:
75 x 75
Height:
13.60" (345.44 mm)
Width:
21.90" (556.26 mm)
Depth:
2.10" (53.34 mm)
Height with Stand:
15.20" (386.08 mm)
Width with Stand:
21.90" (556.26 mm)
Depth with Stand:
5.80" (147.32 mm)
Weight (Approximate):
3.22 kg
Weight with Stand (Approximate):
3.40 kg
Miscellaneous Lg 24LJ4540 Lg 24LJ4540
Package Contents:
HD 720p LED TV - 24" Class (23.6" Diag), Remote Controller
Energy Star:
Yes
Reviews, Questions about Lg 24LJ4540
Write Review / Ask a question about Lg 24LJ4540
      1+1= *
Lg 24LJ4540
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.