Lg 24LF4520 specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 24LF4520
Specifications | Reviews
General Information Lg 24LF4520 Lg 24LF4520
Screen Size:
24"
Backlight Technology:
LED
Aspect Ratio:
16:9
Features:
Progressive Scan
Video Lg 24LF4520 Lg 24LF4520
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Scan Format:
720p
Audio Lg 24LF4520 Lg 24LF4520
Speakers:
Yes
RMS Output Power:
20 W
Sound System:
Dolby Digital
Interfaces/Ports Lg 24LF4520 Lg 24LF4520
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Number of HDMI Inputs:
1
Total Number of HDMI Ports:
1
USB:?Universal Serial Bus
USB Standard:
USB 2.0
Number of USB Ports:
Composite Video:
Number of Composite Video Inputs:
Component Video:
Number of Component Video Inputs:
Digital Audio Output:
Power Description Lg 24LF4520 Lg 24LF4520
Estimated Annual Operating Cost:
Energy & Performance Lg 24LF4520 Lg 24LF4520
Operating Power Consumption:
28 W
Energy Consumption per Year:
37 kWh
Standby Power Consumption:
500 mW
Maximum Resolution:
1366 x 768
Physical Characteristics Lg 24LF4520 Lg 24LF4520
VESA Mount Standard:
100 x 100
Height:
13.60" (345.44 mm)
Width:
21.90" (556.26 mm)
Depth:
2.10" (53.34 mm)
Height with Stand:
15.30" (388.62 mm)
Width with Stand:
21.90" (556.26 mm)
Depth with Stand:
5.30" (134.62 mm)
Weight (Approximate):
3.22 kg
Weight with Stand (Approximate):
3.40 kg
Miscellaneous Lg 24LF4520 Lg 24LF4520
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
ENERGY STAR
Reviews, Questions about Lg 24LF4520
Write Review / Ask a question about Lg 24LF4520
      9+5= *
Lg 24LF4520
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.