Lg 22LH4530 specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 22LH4530
Specifications | Reviews
General Information Lg 22LH4530 Lg 22LH4530
Screen Size:
22"
Backlight Technology:
Direct LED
Horizontal Viewing Angle:
178°
Vertical Viewing Angle:
178°
Aspect Ratio:
16:9
Smart TV:
No
Features:
PC Streaming:
No
Internet Access:
Video Lg 22LH4530 Lg 22LH4530
Digital Tuner:
ATSC
Video Signal Standard:
HDTV
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Scan Format:
1080p
Audio Lg 22LH4530 Lg 22LH4530
RMS Output Power:
6 W
Interfaces/Ports Lg 22LH4530 Lg 22LH4530
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Total Number of HDMI Ports:
1
Power Description Lg 22LH4530 Lg 22LH4530
Input Voltage:
120 V AC, 230 V AC
Energy & Performance Lg 22LH4530 Lg 22LH4530
Energy Consumption per Year:
35 kWh
Standby Power Consumption:
1 W
Maximum Resolution:
1920 x 1080
Physical Characteristics Lg 22LH4530 Lg 22LH4530
Color:
Black
Height:
12.50" (317.50 mm)
Width:
20" (508 mm)
Depth:
2.10" (53.34 mm)
Height with Stand:
14.10" (358.14 mm)
Width with Stand:
20" (508 mm)
Depth with Stand:
5.70" (144.78 mm)
Weight (Approximate):
6.35 kg
Weight with Stand (Approximate):
6.80 kg
Miscellaneous Lg 22LH4530 Lg 22LH4530
Energy Star:
Yes
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
ENERGY STAR
Reviews, Questions about Lg 22LH4530
Write Review / Ask a question about Lg 22LH4530
      9+8= *
Lg 22LH4530
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.