LG evo M Series M3 97" OLED97M3PUA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG evo M Series M3 97" OLED97M3PUA
Specifications | Reviews
General Specs LG evo M Series M3 97" OLED97M3PUA
Display Size:
97"
Panel Type:
OLED
Resolution:
3840 x 2160
HDR Compatibility:
HDR10, Dolby Vision, Hybrid Log Gamma
Variable Refresh Technology:
FreeSync, G-Sync, Variable Refresh Rate (VRR)
Inputs:
3 x HDMI (2.1)
1 x Coaxial F-Type (RF Antenna)
HDCP Support:
No
Wireless:
Wi-Fi 6E (802.11ax) / Bluetooth 5.0
USB I/O:
2 x USB-A 2.0
Ethernet I/O:
1 x RJ45 (Unspecified Ethernet)
Virtual Assistant:
Apple AirPlay, Works with Alexa, Works with Google Assistant
Smart TV:
webOS 23
Display LG evo M Series M3 97" OLED97M3PUA
Display Size:
97"
Panel Type:
OLED
Aspect Ratio:
16:9
Display Orientation:
Landscape
Resolution:
3840 x 2160
HDR Compatibility:
Response Time:
< 0.1 ms
Refresh Rate:
120 Hz
Variable Refresh Technology:
Auto Low Latency Mode (ALLM):
Yes
Quick Media Switching (QMS):
Yes
Video LG evo M Series M3 97" OLED97M3PUA
TV Tuner:
Yes - ATSC 3.0, Clear QAM
Connectivity LG evo M Series M3 97" OLED97M3PUA
Inputs:
3 x HDMI (2.1)
Outputs:
None
HDCP Support:
No
Audio Return Channel (ARC):
eARC
Wireless:
USB I/O:
2 x USB-A 2.0
Ethernet I/O:
Other I/O:
1 x DE-9/DB-9 Serial (RS-232C) Input
Speaker LG evo M Series M3 97" OLED97M3PUA
Built-In Speakers:
Yes, 60 W
Convenience LG evo M Series M3 97" OLED97M3PUA
Virtual Assistant:
Smart TV:
webOS 23
Mobile App Compatible:
Digital Media Slot:
None
Remote LG evo M Series M3 97" OLED97M3PUA
Power Consumption:
Standby: < 0.5 W
AC Input Power:
120 VAC, 50 / 60 Hz
General LG evo M Series M3 97" OLED97M3PUA
Mounting-Hole Pattern:
600 x 400 mm
Dimensions:
84.8 x 64.1 x 22.8" / 215.4 x 162.8 x 57.9 cm (with Stand)
84.8 x 48.2 x 1.1" / 215.4 x 122.4 x 2.8 cm (without Stand)
65.3" / 165.9 cm (Stand Footprint)
Weight:
142.2 lb / 64.5 kg (with Stand)
126.7 lb / 57.5 kg (without Stand)
Reviews, Questions about LG evo M Series M3 97" OLED97M3PUA
Write Review / Ask a question about LG evo M Series M3 97" OLED97M3PUA
      6+3= *
LG evo M Series M3 97" OLED97M3PUA
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.