LG UT570H 55UT570H0UA 55" specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG UT570H 55UT570H0UA 55"
Specifications | Reviews
Technical Information LG UT570H 55UT570H0UA 55"
Screen Size Class:
55" (1397 mm)
Viewable Screen Size:
55"
Backlight Technology:
LED
Aspect Ratio:
16:9
Operating System:
webOS 4.5
Features:
PC Streaming:
Yes
Internet Access:
Yes
Video LG UT570H 55UT570H0UA 55"
Digital Tuner:
ATSC QAM
Video Signal Standard:
4K UHDTV
Motion Interpolation Technology:
TruMotion 120Hz
Scan Format:
2160p
Audio LG UT570H 55UT570H0UA 55"
RMS Output Power:
20 W
Network & Communication LG UT570H 55UT570H0UA 55"
Ethernet:
Interfaces/Ports LG UT570H 55UT570H0UA 55"
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of HDMI Ports:
3
USB:?Universal Serial Bus
Power Description LG UT570H 55UT570H0UA 55"
Input Voltage:
120 V AC
Energy & Performance LG UT570H 55UT570H0UA 55"
Operating Power Consumption:
160 W
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Design LG UT570H 55UT570H0UA 55"
Color:
Titan
VESA Mount Compatible:
VESA Mount Standard:
300 x 300
Height:
28.58" (726 mm)
Width:
48.98" (1244 mm)
Depth:
3.43" (87.10 mm)
Height with Stand:
30.71" (780 mm)
Width with Stand:
48.98" (1244 mm)
Depth with Stand:
11.93" (303 mm)
Weight:
14 kg
Weight with Stand (Approximate):
17.20 kg
Miscellaneous LG UT570H 55UT570H0UA 55"
Reviews, Questions about LG UT570H 55UT570H0UA 55"
Write Review / Ask a question about LG UT570H 55UT570H0UA 55"
      9+10= *
LG UT570H 55UT570H0UA 55"
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.