LG UR9000 50" 50UR9000PUA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG UR9000 50" 50UR9000PUA
Specifications | Reviews
Display LG UR9000 50" 50UR9000PUA
Size:
50"
Panel Type:
LCD
Aspect Ratio:
16:9
Display Orientation:
Landscape
Resolution:
3840 x 2160
Lighting System:
Backlit LED
HDR Compatibility:
HDR10, Hybrid Log Gamma
Refresh Rate:
60 Hz
Auto Low Latency Mode (ALLM):
Yes
Video LG UR9000 50" 50UR9000PUA
Video System:
ATSC
TV Tuner:
Yes - ATSC, Clear QAM
Connectivity LG UR9000 50" 50UR9000PUA
Inputs:
3 x HDMI
1 x Coaxial F-Type (RF Antenna)
Outputs:
1 x TOSLINK Optical (Digital Audio)
HDCP Support:
None
Audio Return Channel (ARC):
eARC
Wireless:
Bluetooth:
Bluetooth 5.0 (Audio Output)
USB Ports:
2 x USB-A 2.0
Ethernet Ports:
1 x RJ45 (Unspecified Ethernet)
Control I/O:
IP
Speaker LG UR9000 50" 50UR9000PUA
Built-In Speakers:
Yes, 20 W
Convenience LG UR9000 50" 50UR9000PUA
Virtual Assistant:
Apple AirPlay, Alexa Built-in, Works with Google Assistant, LG ThinQ
Smart TV:
webOS 23
Mobile App Compatible:
Yes: Android & iOS
App Name: LG ThinQ
Remote LG UR9000 50" 50UR9000PUA
Power Consumption:
Operational: 60.2 W
Standby: < 0.5 W
AC Input Power:
120 VAC, 50 / 60 Hz
General LG UR9000 50" 50UR9000PUA
Mounting-Hole Pattern:
200 x 200 mm
Dimensions:
44.2 x 25.7 x 1.2" / 112.3 x 65.3 x 3 cm (without Stand)
44.2 x 28.3 x 10.1" / 112.3 x 71.9 x 25.7 cm (with Stand)
Weight:
28.7 lb / 13 kg (without Stand)
29.5 lb / 13.4 kg (with Stand)
Packaging Info LG UR9000 50" 50UR9000PUA
Package Weight:
37.5 lb
Box Dimensions (LxWxH):
49.75 x 30.5 x 6.5"
Reviews, Questions about LG UR9000 50" 50UR9000PUA
Write Review / Ask a question about LG UR9000 50" 50UR9000PUA
      8+9= *
LG UR9000 50" 50UR9000PUA
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.