LG UQ7590PUD 86" 86UQ7590PUD specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG UQ7590PUD 86" 86UQ7590PUD
Specifications | Reviews
General Specs LG UQ7590PUD 86" 86UQ7590PUD
Display Size:
86"
Panel Type:
LCD
Resolution:
3840 x 2160
HDR Compatibility:
HDR10, Hybrid Log Gamma
Variable Refresh Technology:
FreeSync Premium, Variable Refresh Rate (VRR)
Inputs:
Side:
2 x HDMI (2.1)
1 x HDMI
1 x Coaxial F-Type (RF Antenna)
HDCP Support:
Yes, Version 2.2
Wireless:
Wi-Fi 5 (802.11ac) / Bluetooth 5.0
USB I/O:
Side:
1 x USB-A 2.0
Rear:
1 x USB-A 2.0
Ethernet I/O:
1 x RJ45 (Unspecified Ethernet)
Virtual Assistant:
Apple AirPlay, Works with Alexa, Works with Google Assistant
Smart TV:
webOS 22
Display LG UQ7590PUD 86" 86UQ7590PUD
Display Size:
86"
Panel Type:
LCD
Aspect Ratio:
16:9
Display Orientation:
Landscape
Resolution:
3840 x 2160
Lighting System:
Backlit LED
HDR Compatibility:
HDR10, Hybrid Log Gamma
Refresh Rate:
120 Hz
Variable Refresh Technology:
Auto Low Latency Mode (ALLM):
Yes
Video LG UQ7590PUD 86" 86UQ7590PUD
Video System:
NTSC
TV Tuner:
Yes - ATSC, Clear QAM
Connectivity LG UQ7590PUD 86" 86UQ7590PUD
Inputs:
2 x HDMI (2.1)
1 x HDMI
Outputs:
Rear:
1 x TOSLINK Optical (Digital Audio)
HDCP Support:
Yes, Version 2.2
Audio Return Channel (ARC):
eARC
Wireless:
Bluetooth:
Bluetooth 5.0 (Audio Output)
USB I/O:
Ethernet I/O:
Other I/O:
1/8" / 3.5 mm Serial (RS-232C) Input
Speaker LG UQ7590PUD 86" 86UQ7590PUD
Built-In Speakers:
Yes, 20 W
Convenience LG UQ7590PUD 86" 86UQ7590PUD
Virtual Assistant:
Smart TV:
webOS 22
Mobile App Compatible:
No
Digital Media Slot:
None
Remote LG UQ7590PUD 86" 86UQ7590PUD
Microphone:
No
Power Consumption:
Typical: 167.3 W
Standby: < 0.5 W
AC Input Power:
120 VAC, 50 / 60 Hz
General LG UQ7590PUD 86" 86UQ7590PUD
Mounting-Hole Pattern:
600 x 400 mm
Dimensions:
75.9 x 45.9 x 14.2" / 192.8 x 116.6 x 36.1 cm (with Stand)
75.9 x 43.5 x 2.4" / 192.8 x 110.5 x 6.1 cm (without Stand)
Weight:
100.5 lb / 45.6 kg (with Stand)
99.6 lb / 45.2 kg (without Stand)
Reviews, Questions about LG UQ7590PUD 86" 86UQ7590PUD
Write Review / Ask a question about LG UQ7590PUD 86" 86UQ7590PUD
      8+8= *
LG UQ7590PUD 86" 86UQ7590PUD
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.