LG UQ7590PUB 70" 70UQ7590PUB specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG UQ7590PUB 70" 70UQ7590PUB
Specifications | Reviews
General Specs LG UQ7590PUB 70" 70UQ7590PUB
Display Size:
69.5"
Panel Type:
LCD
Resolution:
3840 x 2160
HDR Compatibility:
HDR10, Hybrid Log Gamma
Inputs:
Side:
2 x HDMI (RF Antenna)
1 x Coaxial F-Type (RF Antenna)
HDCP Support:
Yes, Version 2.2
Wireless:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
USB I/O:
Side:
1 x USB-A 2.0
Ethernet I/O:
1 x RJ45 (Unspecified Ethernet)
Virtual Assistant:
Apple AirPlay, Works with Alexa, Works with Google Assistant
Smart TV:
webOS 22
Display LG UQ7590PUB 70" 70UQ7590PUB
Display Size:
69.5"
Panel Type:
LCD
Aspect Ratio:
16:9
Display Orientation:
Landscape
Resolution:
3840 x 2160
Lighting System:
Backlit LED
HDR Compatibility:
HDR10, Hybrid Log Gamma
Refresh Rate:
60 Hz
Variable Refresh Technology:
Not Specified by Manufacturer
Auto Low Latency Mode (ALLM):
Yes
Video LG UQ7590PUB 70" 70UQ7590PUB
Video System:
NTSC
TV Tuner:
Yes - ATSC, Clear QAM
Connectivity LG UQ7590PUB 70" 70UQ7590PUB
Inputs:
2 x HDMI (RF Antenna)
Outputs:
Rear:
1 x TOSLINK Optical
HDCP Support:
Yes, Version 2.2
Audio Return Channel (ARC):
eARC
Wireless:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 5 (802.11ac); Dual-Band (2.4 & 5 GHz)
Bluetooth:
Yes
USB I/O:
1 x USB-A 2.0
Ethernet I/O:
Speaker LG UQ7590PUB 70" 70UQ7590PUB
Built-In Speakers:
Yes, 20 W
Convenience LG UQ7590PUB 70" 70UQ7590PUB
Virtual Assistant:
Smart TV:
webOS 22
Remote LG UQ7590PUB 70" 70UQ7590PUB
Microphone:
No
Power Consumption:
Typical: 97.6 W
Standby: < 0.5 W
AC Input Power:
120 VAC, 50 / 60 Hz
General LG UQ7590PUB 70" 70UQ7590PUB
Mounting-Hole Pattern:
400 x 400 mm
Dimensions:
61.5 x 38.3 x 14.2" / 156.2 x 97.3 x 36.1 cm (with Stand)
61.5 x 35.7 x 2.4" / 156.2 x 90.7 x 6.1 cm (without Stand)
Weight:
63.5 lb / 28.8 kg (with Stand)
62.6 lb / 28.4 kg (without Stand)
Reviews, Questions about LG UQ7590PUB 70" 70UQ7590PUB
Write Review / Ask a question about LG UQ7590PUB 70" 70UQ7590PUB
      4+8= *
LG UQ7590PUB 70" 70UQ7590PUB
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.