LG UP7000 55" 55UP7000PUA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG UP7000 55" 55UP7000PUA
Specifications | Reviews
General Specs LG UP7000 55" 55UP7000PUA
Display Size:
54.6"
Resolution:
3840 x 2160
HDR Compatibility:
HDR10, Hybrid Log Gamma
Inputs:
2 x HDMI (Side)
1 x Coaxial F-Type (RF Antenna) (Rear)
HDCP Support:
Version 2.2
Virtual Assistant:
Works with Alexa, Works with Google Assistant
Smart TV:
webOS
Display LG UP7000 55" 55UP7000PUA
Display Size:
54.6"
Display Technology:
LCD
Aspect Ratio:
16:9
Resolution:
3840 x 2160
Lighting System:
Backlit LED
HDR Compatibility:
HDR10, Hybrid Log Gamma
Refresh Rate:
60 Hz
Variable Refresh Technology:
None
Auto Low Latency Mode (ALLM):
Yes
Video LG UP7000 55" 55UP7000PUA
Video System:
NTSC
Connectivity LG UP7000 55" 55UP7000PUA
Inputs:
2 x HDMI (Side)
Outputs:
1 x TOSLINK Optical (Rear)
HDCP Support:
Version 2.2
Audio Return Channel (ARC):
eARC
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth:
Yes
Speaker LG UP7000 55" 55UP7000PUA
Power:
20 W
Convenience LG UP7000 55" 55UP7000PUA
Virtual Assistant:
Smart TV:
webOS
Media Player:
AAC
AC3
EAC3
HE-AAC
MP3
PCM
WMA
Digital Media Slot:
None
Wall Mounting:
300 x 300 mm
General LG UP7000 55" 55UP7000PUA
AC Input Power:
120 VAC, 60 Hz
Stand Dimensions:
38.6" / 98 cm (Leg Spacing)
Reviews, Questions about LG UP7000 55" 55UP7000PUA
Write Review / Ask a question about LG UP7000 55" 55UP7000PUA
      8+8= *
LG UP7000 55" 55UP7000PUA
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.