LG QNED99 86" 86QNED99UQA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG QNED99 86" 86QNED99UQA
Specifications | Reviews
Display LG QNED99 86" 86QNED99UQA
Size:
86"
Panel Type:
Quantum Dot NanoCell LCD
Aspect Ratio:
16:9
Display Orientation:
Landscape
Resolution:
7680 x 4320
Lighting System:
Mini-LED Backlight
HDR Compatibility:
HDR10, Dolby Vision, Hybrid Log Gamma
Refresh Rate:
120 Hz
Variable Refresh Technology:
FreeSync Premium, Variable Refresh Rate (VRR)
Auto Low Latency Mode (ALLM):
Yes
Video LG QNED99 86" 86QNED99UQA
Video System:
ATSC
TV Tuner:
Yes - ATSC 3.0, Clear QAM
Connectivity LG QNED99 86" 86QNED99UQA
Inputs:
Rear:
2 x HDMI (2.1)
Side:
2 x HDMI (2.1)
1 x Coaxial F-Type (RF Antenna)
Outputs:
Rear:
1 x TOSLINK Optical (Digital Audio)
HDCP Support:
Yes, Version 2.2
Audio Return Channel (ARC):
eARC
Wireless:
Wi-Fi 6 (802.11ax)
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 6 (802.11ax)
Bluetooth:
Bluetooth 5.0 (Audio Output)
USB Ports:
2 x USB-A 2.0
Side:
1 x USB-A 2.0
Ethernet Ports:
Rear: 1 x RJ45 (Unspecified Ethernet)
Control I/O:
RS-232C via 1/8" / 3.5 mm Input
Speaker LG QNED99 86" 86QNED99UQA
Built-In Speakers:
Yes, 60 W
Convenience LG QNED99 86" 86QNED99UQA
Virtual Assistant:
Apple AirPlay, Alexa Built-in, Google Assistant Built-in, LG ThinQ
Smart TV:
webOS 22
Mobile App Compatible:
No
Remote LG QNED99 86" 86QNED99UQA
Microphone:
Yes
Power Consumption:
Typical: 285.2 W
Standby: < 0.5 W
AC Input Power:
120 VAC, 50 / 60 Hz
General LG QNED99 86" 86QNED99UQA
Mounting-Hole Pattern:
600 x 400 mm
Dimensions:
75.5 x 45.7 x 14.1" / 191.8 x 116.1 x 35.8 cm (with Stand)
75.5 x 43.2 x 1.2" / 191.8 x 109.7 x 3 cm (without Stand)
57" / 144.8 cm (Stand Footprint)
Weight:
123.2 lb / 55.9 kg (with Stand)
121 lb / 54.9 kg (without Stand)
Reviews, Questions about LG QNED99 86" 86QNED99UQA
Write Review / Ask a question about LG QNED99 86" 86QNED99UQA
      6+2= *
LG QNED99 86" 86QNED99UQA
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.