LG QNED85 86" 86QNED85UQA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG QNED85 86" 86QNED85UQA
Specifications | Reviews
Display LG QNED85 86" 86QNED85UQA
Size:
85.6"
Panel Type:
Quantum Dot NanoCell LCD
Aspect Ratio:
16:9
Display Orientation:
Landscape
Resolution:
3840 x 2160
Lighting System:
Mini-LED Backlight
HDR Compatibility:
HDR10, Dolby Vision, Hybrid Log Gamma
Refresh Rate:
120 Hz
Variable Refresh Technology:
FreeSync Premium, Variable Refresh Rate (VRR)
Auto Low Latency Mode (ALLM):
Yes
Bit Depth / Color Support:
10-Bit (1.07 Billion Colors)
Video LG QNED85 86" 86QNED85UQA
Video System:
NTSC
TV Tuner:
Yes - ATSC, Clear QAM
Connectivity LG QNED85 86" 86QNED85UQA
Inputs:
Side:
2 x HDMI (2.1)
2 x HDMI
1 x Coaxial F-Type (RF Antenna)
Outputs:
Side:
1 x TOSLINK Optical (Digital Audio)
HDCP Support:
Yes, Version 2.2
Audio Return Channel (ARC):
eARC
Wireless:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 5 (802.11ac); Dual-Band (2.4 & 5 GHz)
Bluetooth:
Yes
USB Ports:
Rear:
1 x USB-A 2.0
1 x USB-A 2.0
Ethernet Ports:
1 x RJ45 (Unspecified Ethernet)
Control I/O:
RS-232C via 1/8" / 3.5 mm Input
Speaker LG QNED85 86" 86QNED85UQA
Built-In Speakers:
Yes, 40 W
Convenience LG QNED85 86" 86QNED85UQA
Virtual Assistant:
Works with Alexa, Works with Google Assistant
Smart TV:
webOS 2.2
Digital Media Slot:
None
Remote LG QNED85 86" 86QNED85UQA
Microphone:
Power Consumption:
Typical: 169.6 W
Standby: < 0.5 W
AC Input Power:
120 VAC, 50 / 60 Hz
General LG QNED85 86" 86QNED85UQA
Mounting-Hole Pattern:
600 x 400 mm
Dimensions:
75.8 x 45.9 x 14.1" / 192.5 x 116.6 x 35.8 cm (with Stand)
75.8 x 43.5 x 1.8" / 192.5 x 110.5 x 4.6 cm (without Stand)
Weight:
126.8 lb / 57.5 kg (with Stand)
124.6 lb / 56.5 kg (without Stand)
Packaging Info LG QNED85 86" 86QNED85UQA
Package Weight:
125 lb
Box Dimensions (LxWxH):
83 x 47.63 x 8.75"
Reviews, Questions about LG QNED85 86" 86QNED85UQA
Write Review / Ask a question about LG QNED85 86" 86QNED85UQA
      1+3= *
LG QNED85 86" 86QNED85UQA
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.