LG QNED80 50" 50QNED80URA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG QNED80 50" 50QNED80URA
Specifications | Reviews
Display LG QNED80 50" 50QNED80URA
Size:
50"
Panel Type:
Mini-LED LCD
Aspect Ratio:
16:9
Display Orientation:
Landscape
Resolution:
3840 x 2160
Lighting System:
Mini-LED Backlight
HDR Compatibility:
HDR10, Hybrid Log Gamma
Refresh Rate:
120 Hz
Variable Refresh Technology:
FreeSync, Variable Refresh Rate (VRR)
Auto Low Latency Mode (ALLM):
Yes
Quick Media Switching (QMS):
Yes
Video LG QNED80 50" 50QNED80URA
Video System:
ATSC
TV Tuner:
Yes - ATSC, Clear QAM
Connectivity LG QNED80 50" 50QNED80URA
Inputs:
4 x HDMI (2.1)
1 x Coaxial F-Type (RF Antenna)
Outputs:
1 x TOSLINK Optical (Digital Audio)
HDCP Support:
None
Audio Return Channel (ARC):
eARC
Wireless:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth:
Bluetooth 5.0 (Audio Output)
USB Ports:
2 x USB-A 2.0
Ethernet Ports:
1 x RJ45 (Unspecified Ethernet)
Control I/O:
RS-232C via 1/8" / 3.5 mm Input
IP
Speaker LG QNED80 50" 50QNED80URA
Built-In Speakers:
Yes, 20 W
Convenience LG QNED80 50" 50QNED80URA
Virtual Assistant:
Apple AirPlay, Alexa Built-in, Works with Google Assistant, LG ThinQ
Smart TV:
webOS 23
Mobile App Compatible:
Yes: Android & iOS
App Name: LG ThinQ
Remote LG QNED80 50" 50QNED80URA
Power Consumption:
Operational: 68.0 W
Standby: < 0.5 W
AC Input Power:
120 VAC, 50 / 60 Hz
General LG QNED80 50" 50QNED80URA
Mounting-Hole Pattern:
200 x 200 mm
Dimensions:
44.2 x 25.7 x 1.2" / 112.3 x 65.3 x 3 cm (without Stand)
44.2 x 28.3 x 10.1" / 112.3 x 71.9 x 25.7 cm (with Stand)
Weight:
28.4 lb / 12.9 kg (without Stand)
29.3 lb / 13.3 kg (with Stand)
Packaging Info LG QNED80 50" 50QNED80URA
Package Weight:
37.5 lb
Box Dimensions (LxWxH):
49.75 x 30.5 x 6.25"
Reviews, Questions about LG QNED80 50" 50QNED80URA
Write Review / Ask a question about LG QNED80 50" 50QNED80URA
      9+6= *
LG QNED80 50" 50QNED80URA
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.