LG QNED80UQA 55" 55QNED80UQA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG QNED80UQA 55" 55QNED80UQA
Specifications | Reviews
Display LG QNED80UQA 55" 55QNED80UQA
Size:
54.6"
Panel Type:
Quantum Dot NanoCell LCD
Aspect Ratio:
16:9
Display Orientation:
Landscape
Resolution:
3840 x 2160
Lighting System:
Edge-Lit LED
HDR Compatibility:
HDR10, Hybrid Log Gamma
Refresh Rate:
120 Hz
Variable Refresh Technology:
FreeSync Premium, Variable Refresh Rate (VRR)
Auto Low Latency Mode (ALLM):
Yes
Video LG QNED80UQA 55" 55QNED80UQA
Video System:
NTSC
Connectivity LG QNED80UQA 55" 55QNED80UQA
Inputs:
Side:
2 x HDMI (2.1)
Side:
2 x HDMI
1 x Coaxial F-Type (RF Antenna)
Outputs:
Rear:
1 x TOSLINK Optical (Digital Audio)
HDCP Support:
, Version 2.2
Audio Return Channel (ARC):
eARC
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 5 (802.11ac); Dual-Band (2.4 & 5 GHz)
Bluetooth:
Bluetooth 5.0 (Audio Output)
Control I/O:
RS-232C via 1/8" / 3.5 mm Input
Speaker LG QNED80UQA 55" 55QNED80UQA
Power:
20 W
Convenience LG QNED80UQA 55" 55QNED80UQA
Virtual Assistant:
Works with Alexa, Apple AirPlay, Works with Google Assistant
Smart TV:
webOS 22
Digital Media Slot:
None
Wall Mounting:
300 x 300 mm
Remote LG QNED80UQA 55" 55QNED80UQA
Microphone:
Yes
General LG QNED80UQA 55" 55QNED80UQA
AC Input Power:
120 VAC, 50 / 60 Hz
Stand Dimensions:
41.7" / 105.9 cm (Leg Spacing)
Packaging Info LG QNED80UQA 55" 55QNED80UQA
Package Weight:
50.4 lb
Box Dimensions (LxWxH):
55 x 32 x 7"
Reviews, Questions about LG QNED80UQA 55" 55QNED80UQA
Write Review / Ask a question about LG QNED80UQA 55" 55QNED80UQA
      10+4= *
LG QNED80UQA 55" 55QNED80UQA
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.