LG QNED75 75" 75QNED75URA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG QNED75 75" 75QNED75URA
Specifications | Reviews
Display LG QNED75 75" 75QNED75URA
Size:
75"
Panel Type:
Quantum Dot NanoCell LCD
Aspect Ratio:
16:9
Display Orientation:
Landscape
Resolution:
3840 x 2160
Lighting System:
Edge-Lit LED
HDR Compatibility:
HDR10, Hybrid Log Gamma
Refresh Rate:
60 Hz
Auto Low Latency Mode (ALLM):
Yes
Video LG QNED75 75" 75QNED75URA
Video System:
ATSC
TV Tuner:
Yes - ATSC, Clear QAM
Connectivity LG QNED75 75" 75QNED75URA
Inputs:
4 x HDMI
1 x Coaxial F-Type
Outputs:
1 x TOSLINK Optical (Digital Audio)
Audio Return Channel (ARC):
eARC
Wireless:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Bluetooth:
Bluetooth 5.0 (Audio Output)
USB Ports:
2 x USB-A 2.0
Ethernet Ports:
1 x RJ45 (Unspecified Ethernet)
Control I/O:
IP, RS-232C
Speaker LG QNED75 75" 75QNED75URA
Built-In Speakers:
Yes, 2 x 20 W
Convenience LG QNED75 75" 75QNED75URA
Virtual Assistant:
Apple AirPlay, Alexa Built-in, Works with Google Assistant, LG ThinQ
Smart TV:
webOS 23
Mobile App Compatible:
Yes
Remote LG QNED75 75" 75QNED75URA
Power Consumption:
Standby: < 0.5 W
AC Input Power:
120 VAC, 50 / 60 Hz
General LG QNED75 75" 75QNED75URA
Mounting-Hole Pattern:
400 x 400 mm
Dimensions:
65.9 x 40.5 x 14.1" / 167.4 x 102.9 x 35.8 cm (with Stand)
65.9 x 38 x 1.8" / 167.4 x 96.5 x 4.6 cm (without Stand)
53.1" / 134.9 cm (Stand Footprint)
Weight:
81.4 lb / 36.9 kg (with Stand)
79.1 lb / 35.9 kg (without Stand)
Reviews, Questions about LG QNED75 75" 75QNED75URA
Write Review / Ask a question about LG QNED75 75" 75QNED75URA
      4+3= *
LG QNED75 75" 75QNED75URA
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.