LG Pro Centric LV560H 55LV560H 54.6" specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG Pro Centric LV560H 55LV560H 54.6"
Specifications | Reviews
Technical Information LG Pro Centric LV560H 55LV560H 54.6"
Screen Size Class:
55" (1397 mm)
Viewable Screen Size:
54.6"
Backlight Technology:
Edge LED
Horizontal Viewing Angle:
178°
Vertical Viewing Angle:
178°
Aspect Ratio:
16:9
Features:
Video LG Pro Centric LV560H 55LV560H 54.6"
Digital Tuner:
ATSC
Video Signal Standard:
HDTV
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Scan Format:
1080p
Audio LG Pro Centric LV560H 55LV560H 54.6"
RMS Output Power:
20 W
Network & Communication LG Pro Centric LV560H 55LV560H 54.6"
Ethernet:
Yes
Interfaces/Ports LG Pro Centric LV560H 55LV560H 54.6"
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
USB:?Universal Serial Bus
VGA:
Power Description LG Pro Centric LV560H 55LV560H 54.6"
Input Voltage:
230 V AC 120 V AC
Energy & Performance LG Pro Centric LV560H 55LV560H 54.6"
Operating Power Consumption:
45.60 W
Maximum Resolution:
1920 x 1080
Design LG Pro Centric LV560H 55LV560H 54.6"
Color:
Black Coffee
VESA Mount Standard:
300 x 300
Height:
28.30" (718.82 mm)
Width:
48.90" (1242.06 mm)
Depth:
1.60" (40.64 mm)
Height with Stand:
30.30" (769.62 mm)
Width with Stand:
48.90" (1242.06 mm)
Depth with Stand:
11.90" (302.26 mm)
Weight:
16.28 kg
Weight with Stand (Approximate):
19.50 kg
Miscellaneous LG Pro Centric LV560H 55LV560H 54.6"
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
RoHS
Reviews, Questions about LG Pro Centric LV560H 55LV560H 54.6"
Write Review / Ask a question about LG Pro Centric LV560H 55LV560H 54.6"
      9+6= *
LG Pro Centric LV560H 55LV560H 54.6"
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.