LG Pro Centric LV560H 32LV560H 31.5" specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG Pro Centric LV560H 32LV560H 31.5"
Specifications | Reviews
Technical Information LG Pro Centric LV560H 32LV560H 31.5"
Screen Size Class:
32" (812.80 mm)
Viewable Screen Size:
31.5"
Backlight Technology:
Direct LED
Horizontal Viewing Angle:
178°
Vertical Viewing Angle:
178°
Aspect Ratio:
16:9
Features:
Video LG Pro Centric LV560H 32LV560H 31.5"
Digital Tuner:
ATSC
Video Signal Standard:
HDTV
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Audio LG Pro Centric LV560H 32LV560H 31.5"
RMS Output Power:
10 W
Network & Communication LG Pro Centric LV560H 32LV560H 31.5"
Ethernet:
Yes
Interfaces/Ports LG Pro Centric LV560H 32LV560H 31.5"
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
USB:?Universal Serial Bus
Power Description LG Pro Centric LV560H 32LV560H 31.5"
Input Voltage:
230 V AC 120 V AC
Energy & Performance LG Pro Centric LV560H 32LV560H 31.5"
Operating Power Consumption:
18.10 W
Maximum Resolution:
1366 x 768
Design LG Pro Centric LV560H 32LV560H 31.5"
Color:
Black
VESA Mount Standard:
200 x 200
Height:
17.40" (441.96 mm)
Width:
29.10" (739.14 mm)
Depth:
2.90" (73.66 mm)
Height with Stand:
19.50" (495.30 mm)
Width with Stand:
29.10" (739.14 mm)
Depth with Stand:
9.50" (241.30 mm)
Weight:
4.90 kg
Weight with Stand (Approximate):
6.03 kg
Miscellaneous LG Pro Centric LV560H 32LV560H 31.5"
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
RoHS
Reviews, Questions about LG Pro Centric LV560H 32LV560H 31.5"
Write Review / Ask a question about LG Pro Centric LV560H 32LV560H 31.5"
      10+3= *
LG Pro Centric LV560H 32LV560H 31.5"
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.