LG Objet Collection Pose 55" 55LX1QPUA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG Objet Collection Pose 55" 55LX1QPUA
Specifications | Reviews
Display LG Objet Collection Pose 55" 55LX1QPUA
Size:
55"
Panel Type:
OLED
Aspect Ratio:
16:9
Display Orientation:
Landscape
Resolution:
3840 x 2160
HDR Compatibility:
HDR10, Dolby Vision, Hybrid Log Gamma
Response Time:
< 1 ms
Refresh Rate:
120 Hz
Variable Refresh Technology:
FreeSync Premium, G-Sync, Variable Refresh Rate (VRR)
Auto Low Latency Mode (ALLM):
Yes
Video LG Objet Collection Pose 55" 55LX1QPUA
Video System:
ATSC
TV Tuner:
Yes - ATSC, Clear QAM
Connectivity LG Objet Collection Pose 55" 55LX1QPUA
Inputs:
Side:
3 x HDMI (2.1)
Bottom:
1 x Coaxial F-Type (RF Antenna)
Outputs:
Rear:
1 x TOSLINK Optical (Digital Audio)
HDCP Support:
Yes, Version 2.2
Audio Return Channel (ARC):
eARC
Wireless:
Wi-Fi 6E (802.11ax) / Bluetooth 5.0
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 6 (802.11ax)
Bluetooth:
Bluetooth 5.0 (Audio Output)
USB Ports:
Side:
2 x USB-A 2.0
Ethernet Ports:
Rear: 1 x RJ45 (Unspecified Ethernet)
Control I/O:
RS-232C via 1/8" / 3.5 mm Input
Speaker LG Objet Collection Pose 55" 55LX1QPUA
Built-In Speakers:
Yes, 2 x 10 W
Convenience LG Objet Collection Pose 55" 55LX1QPUA
Virtual Assistant:
Works with Alexa, Works with Google Assistant
Smart TV:
webOS 22
Mobile App Compatible:
Yes
Digital Media Slot:
None
Remote LG Objet Collection Pose 55" 55LX1QPUA
Power Consumption:
Maximum: 80.0 W
Standby: 0.4 W
AC Input Power:
120 VAC, 50 / 60 Hz
General LG Objet Collection Pose 55" 55LX1QPUA
Dimensions:
49.5 x 48.2 x 19.5" / 125.7 x 122.4 x 49.5 cm (with Stand)
48.2 x 30 x 2.4" / 122.4 x 76.2 x 6.1 cm (without Stand)
47.7" / 121.2 cm (Stand Footprint)
Weight:
50.5 lb / 22.9 kg (with Stand)
46.3 lb / 21.0 kg (without Stand)
Reviews, Questions about LG Objet Collection Pose 55" 55LX1QPUA
Write Review / Ask a question about LG Objet Collection Pose 55" 55LX1QPUA
      1+7= *
LG Objet Collection Pose 55" 55LX1QPUA
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.