LG Objet Collection Pose 55LX1Q6LA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG Objet Collection Pose 55LX1Q6LA
Specifications | Reviews
AUDIO LG Objet Collection Pose 55LX1Q6LA
Audio power:
40 W
Sound technology:
AI Sound Pro (Virtual 7.1.2 Up-mix)
Speakers:
4
Sound processing:
Dolby Atmos
Other features:
AI Acoustic Tuning
Clear Voice Pro
CONNECTIVITY LG Objet Collection Pose 55LX1Q6LA
Audio output:
Optical x 1
WiFi:
Yes
Ethernet:
Yes
DLNA certified:
HDMI 2.1 x 3 (eARC compatible x 1, Simplink)
USB 2.0 x 2
Bluetooth:
Bluetooth 5.0
SCREEN LG Objet Collection Pose 55LX1Q6LA
Screen technology:
OLED
Resolution:
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size:
55"
HDR:
Dolby Vision
HDR10
Hybrid Log Gamma (HLG)
HDR technology:
Cinema HDR
PICTURE QUALITY LG Objet Collection Pose 55LX1Q6LA
Dynamic contrast ratio:
Perfect Black
Motion rate:
120 Hz
Picture enhancement:
Perfect Color
Noise reduction:
Response time:
0.1 ms
4K Ultra HD compatibility:
Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
4K upscaling picture enhancement
Processor:
α9 Gen5 AI Processor 4K
Refresh rate:
120 Hz
Gaming technology:
Nvidia G-Sync
AMD FreeSync
Game Optimiser
HDR game mode
VRR
ALLM
HGiG
Other features:
AI Picture Pro
AI Genre Selection
AI Brightness Control
Anti-glare / reflective screen:
TUNER LG Objet Collection Pose 55LX1Q6LA
Electronic programme guide:
7-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner:
Freeview HD
Freesat HD
Please note: Some services are only available in the UK
Table-top stand:
VESA mount:
300 x 200
Sleep timer
Parental lock
PVR function:
Remote control:
Magic remote
SMART LG Objet Collection Pose 55LX1Q6LA
Smart TV services:
Catch up TV: BBC iPlayer, ITV Hub, All 4, My5, UKTV
Streaming: Apple TV, Prime Video 4K, Britbox, Disney , Netflix 4K, NOW, Sky Store
Music: Spotify
App store: LG Content Store
Custom homepage
Full internet browser
Social media: YouTube 4K, Twitch, TikTok, Facebook Watch
Gaming apps
Screen mirroring:
Miracast (Android / iOS)
AirPlay 2 (iOS)
Smartphone app:
LG ThinQ app
Other smart features:
Works with Google Assistant & Alexa smart speakers
Works with Apple Homekit
Smart platform:
webOS
Voice controlled assistant:
Google Assistant via remote or TV
Amazon Alexa via remote or TV
DESIGN LG Objet Collection Pose 55LX1Q6LA
Colour:
Beige
Internal menu languages:
37 languages
Guarantee:
1 year
Weight:
TV: 22.9 kg
Boxed: 33.1 kg
Dimensions:
TV: 1257 x 1225 x 495 mm (H x W x D)
Boxed: 880 x 1420 x 228 mm (H x W x D)
Reviews, Questions about LG Objet Collection Pose 55LX1Q6LA
Write Review / Ask a question about LG Objet Collection Pose 55LX1Q6LA
      9+7= *
LG Objet Collection Pose 55LX1Q6LA
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.