LG Objet Collection Easel 65ART90E6QA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG Objet Collection Easel 65ART90E6QA
Specifications | Reviews
AUDIO LG Objet Collection Easel 65ART90E6QA
Audio power:
80 W
Sound technology:
AI Sound Pro (Virtual 7.1.2 Up-mix)
Dolby Atmos
Speakers:
6
Other features:
- AI Acoustic Tuning
Clear Voice Pro
CONNECTIVITY LG Objet Collection Easel 65ART90E6QA
Audio output:
Optical x 1
Connections:
HDMI 2.1 x 4 (eARC compatible x 1, Simplink)
USB 2.0 x 3
WiFi:
Built-in WiFi
Ethernet:
Yes
DLNA certified:
Yes
Bluetooth:
Bluetooth 5.0
SCREEN LG Objet Collection Easel 65ART90E6QA
Screen technology:
OLED
Resolution:
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size:
65"
HDR:
Dolby Vision
HDR10
Hybrid Log Gamma (HLG)
HDR technology:
Cinema HDR
PICTURE QUALITY LG Objet Collection Easel 65ART90E6QA
Dynamic contrast ratio:
Perfect Black
Motion rate:
120 Hz
Picture enhancement:
Perfect Colour
Noise reduction:
Response time:
0.1 ms
4K Ultra HD compatibility:
Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
AI upscaling picture enhancement
Processor:
α9 Gen5 AI Processor 4K
Refresh rate:
120 Hz
Gaming technology:
Game Optimiser
HDR game mode
VRR
ALLM
HGiG
Other features:
AI Picture Pro
AI Genre Selection
AI Brightness Control
Anti-glare / reflective screen:
TUNER LG Objet Collection Easel 65ART90E6QA
Electronic programme guide:
7-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner:
Freeview HD
Freesat HD
Please note: Some services are only available in the UK
Table-top stand:
No
Easel design
Leaning or Zero gap installation
Premium textile cover from Kvadrat fabric
Moving cover
Sleep timer
Parental lock
PVR function:
Remote control:
Magic Remote
SMART LG Objet Collection Easel 65ART90E6QA
Smart TV services:
Catch up TV: BBC iPlayer, ITV Hub, All 4, My5, UKTV
Music: Apple Music, Spotify
App store: LG Content Store
Custom homepage
Full internet browser
Social media: YouTube 4K, Twitch, Facebook Watch, TikTok
Gaming apps
Screen mirroring:
Miracast (Android / iOS)
AirPlay 2 (iOS)
Smartphone app:
LG ThinQ app
Other smart features:
Works with Google Assistant & Alexa smart speakers
Works with Apple Homekit
Smart platform:
webOS
Voice controlled assistant:
Google Assistant via remote or TV
Amazon Alexa via remote or TV
DESIGN LG Objet Collection Easel 65ART90E6QA
Colour:
TV: Black
Fabric panel - Beige
Stand: Metal
Internal menu languages:
37 languages
Guarantee:
1 year
Weight:
TV with stand: 52 kg
Boxed: 82 kg
Dimensions:
TV with stand: 1568 x 1462 x 54.8 mm (H x W x D)
Boxed: 1835 x 1660 x 330 mm (H x W x D)
Reviews, Questions about LG Objet Collection Easel 65ART90E6QA
Write Review / Ask a question about LG Objet Collection Easel 65ART90E6QA
      6+1= *
LG Objet Collection Easel 65ART90E6QA
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.