LG OLED88ZX9LA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG OLED88ZX9LA
Specifications | Reviews
ENERGY CONSUMPTION LG OLED88ZX9LA
Energy efficiency class:
G
Annual power consumption:
458 kWh
On-mode power consumption:
330 W
AUDIO LG OLED88ZX9LA
Audio power:
80 W
Sound technology:
Dolby Atmos
Speakers:
4.2
CONNECTIVITY LG OLED88ZX9LA
Audio output:
Optical x 1
3.5 mm jack
Connections:
HDMI 2.1 x 4
USB 2.0 x 3
CI slot x 1
WiFi:
Built-in WiFi
Ethernet:
Yes
DLNA certified:
Yes
Bluetooth:
Bluetooth 5.0
SCREEN LG OLED88ZX9LA
Screen technology:
OLED
Resolution:
8K 7680 x 4320p
Screen size:
88"
HDR:
Dolby Vision
HDR10
Hybrid Log Gamma (HLG)
Certification:
4K HDR Immersive Certified by Eurofins
HDR technology:
Dolby Vision IQ
Bezel width:
10.8 mm
PICTURE QUALITY LG OLED88ZX9LA
Dynamic contrast ratio:
Infinite
Picture enhancement:
Self-emitting Pixel Technology
AI Picture
AI Brightness with Deep Learning
Noise reduction:
Processing rate:
3rd Gen α9 AI Processor
4K Ultra HD compatibility:
Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
4K upscaling picture enhancement
HDR game mode:
TUNER LG OLED88ZX9LA
Electronic programme guide:
8-day EPG
TV tuner:
Freeview HD x 2
Freesat HD x 2
Please note: Some services are only available in the UK.
Table-top stand:
Voice control:
Via remote
Other features:
Sleep timer
Parental lock
PVR function:
SMART LG OLED88ZX9LA
Smart TV services:
Streaming: Netflix 4K, Amazon Prime Video 4K, Disney , Apple TV, Rakuten TV, NOW TV, Sky Store
App store: LG Content Store
Custom homepage
Full internet browser
Social media: YouTube 4K
Gaming apps
Screen mirroring:
For Android OS
Smartphone app:
LG TV Remote
Other smart features:
Compatible with Apple AirPlay 2
Smart platform:
webOS
Voice controlled assistant:
Google Assistant
Amazon Alexa
DESIGN LG OLED88ZX9LA
Colour:
Dark steel silver
Internal menu languages:
37 languages
Guarantee:
5 years
Weight:
TV with stand: 104 kg
Boxed: 133 kg
Dimensions:
TV with stand: 1456 x 1961 x 281 mm (H x W x D)
Boxed: 1386 x 2126 x 710 mm (H x W x D)
Reviews, Questions about LG OLED88ZX9LA
Write Review / Ask a question about LG OLED88ZX9LA
      1+3= *
LG OLED88ZX9LA
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.