LG OLED88Z29LA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG OLED88Z29LA
Specifications | Reviews
AUDIO LG OLED88Z29LA
Audio power:
80 W
Sound technology:
AI Sound Pro (Virtual 7.1.2 Up-mix)
Speakers:
6
Sound processing:
Dolby Atmos
Other features:
AI Acoustic Tuning
Clear Voice Pro
CONNECTIVITY LG OLED88Z29LA
Audio output:
Optical x 1
Connections:
HDMI 2.1 x 4 (eARC compatible x 1, Simplink)
USB 2.0 x 3
WiFi:
Built-in WiFi
Ethernet:
Yes
Bluetooth:
Bluetooth 5.0
SCREEN LG OLED88Z29LA
Screen technology:
OLED
Resolution:
8K 7680 x 4320p
Screen size:
88"
HDR:
Dolby Vision IQ
HDR10
Hybrid Log Gamma (HLG)
HDR technology:
Cinema HDR
PICTURE QUALITY LG OLED88Z29LA
Dynamic contrast ratio:
Perfect Black
Motion rate:
100 Hz
Picture enhancement:
Perfect Colour
Noise reduction:
Yes
Response time:
1 ms
4K Ultra HD compatibility:
- Video CODEC: HEVC / VP9
8K upscaling picture enhancement
Processor:
α9 Gen5 AI Processor 8K
Refresh rate:
120 Hz
Gaming technology:
Nvidia G-Sync
AMD FreeSync
Game Optimiser
HDR game mode
VRR
ALLM
HGiG
Other features:
AI Picture Pro
AI Genre Selection
AI Brightness Control
Filmmaker mode
OLED Motion
Anti-glare / reflective screen:
TUNER LG OLED88Z29LA
Electronic programme guide:
7-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner:
Freeview HD
Freesat HD
Please note: Some services are only available in the UK
Table-top stand:
No
Sleep timer
Parental lock
Premium floor stand
PVR function:
Remote control:
Premium Magic Remote
SMART LG OLED88Z29LA
Smart TV services:
- Catch up TV: BBC iPlayer, ITV Hub, All 4, My5, UKTV
Music: Apple Music, Spotify
App store: LG Content Store
Custom homepage
Full internet browser
Social media: YouTube 4K, Twitch, Facebook Watch, TikTok
Gaming apps
Screen mirroring:
Miracast (Android / iOS)
AirPlay 2 (iOS)
Smartphone app:
LG ThinQ app
Other smart features:
Works with Google Assistant & Alexa smart speakers
Works with Apple Homekit
Smart platform:
webOS
Voice controlled assistant:
Google Assistant via remote or TV
Amazon Alexa via remote or TV
DESIGN LG OLED88Z29LA
Colour:
TV: Prestige Black
Stand: Signature Silver
Internal menu languages:
37 languages
Guarantee:
5 years
Weight:
TV with stand: 104 kg
TV: 42 kg
Boxed: 151 kg
Dimensions:
TV with stand: 1456 x 1961 x 281 mm (H x W x D)
TV: 1120 x 1961 x 49.9 mm (H x W x D)
Boxed: 1386 x 2126 x 710 mm (H x W x D)
Reviews, Questions about LG OLED88Z29LA
Write Review / Ask a question about LG OLED88Z29LA
      7+2= *
LG OLED88Z29LA
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.