LG OLED83C1 specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG OLED83C1
Specifications | Reviews
Screen LG OLED83C1
Screen type:
OLED
Screen size:
83 inch
Screen diagonal:
210 cm
Screen format:
16:9
Widescreen:
Yes
Curved screen:
No
3D compatible:
No
Resolution:
3840 x 2160 pixels
Design:
Ultra slim
Ambilight:
Gaming LG OLED83C1
Gamer:
Yes
TV/Video System LG OLED83C1
HD standard:
4K UHD
100 Hz native panel:
Maximum fluidity:
100 Hz
HDR (High Dynamique Range):
HDR standards:
Dolby Vision, Dolby Vision IQ, HDR10, HLG (Hybrid Log Gamma)
Tuner type:
Dual tuner:
Professional use:
Hotel mode:
With simplified hotel mode
Audio system LG OLED83C1
Sound power:
2 X 10 W, 1 X 20 W
Supported audio format(s):
Dolby AC-4, Dolby Atmos, Dolby Digital
Network LG OLED83C1
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Bluetooth:
DLNA certification:
Smart TV:
Android TV:
Voice control:
Connectivity LG OLED83C1
Video inputs:
4 X HDMI 2.1 Female
Audio outputs:
Headphone (3.5mm Jack Female), 1 X Digital audio S/PDIF Optical
Additional connector(s):
1 X CI, 1 X Ethernet - RJ45 Female, 3 X USB
Physical characteristics LG OLED83C1
Wall mount:
VESA mount:
400 x 200mm (M8)
Color:
Silver, Black
Width:
1851 mm
Height:
1092 mm
Depth:
279 mm
Width (without stand):
1851 mm
Height (without stand):
1062 mm
Depth (without stand):
55.3 mm
Weight:
41.6 kg
Weight (Without stand):
32.3 kg
Repairability index (out of 10):
5.9
Power supply LG OLED83C1
Energy class:
G
Consumption:
186 kWh/1000h
Standby consumption:
0.5 W
Reviews, Questions about LG OLED83C1
Write Review / Ask a question about LG OLED83C1
      1+4= *
LG OLED83C1
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.