LG OLED77Z19LA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG OLED77Z19LA
Specifications | Reviews
AUDIO LG OLED77Z19LA
Audio power:
60 W
Sound technology:
AI Acoustic Tuning
Speakers:
4.2
Sound processing:
Dolby Atmos
Other features:
Auto volume levelling
Bluetooth Surround Ready for LG portable speakers
CONNECTIVITY LG OLED77Z19LA
Audio output:
Optical x 1
3.5 mm jack x 1
Connections:
HDMI 2.1 x 4 (eARC x 1)
USB 2.0 x 3
WiFi:
Built-in WiFi
Ethernet:
Yes
DLNA certified:
Yes
Bluetooth:
Bluetooth 5.0
SCREEN LG OLED77Z19LA
Screen technology:
OLED
Resolution:
8K 7680 x 4320p
Screen size:
77"
HDR:
Dolby Vision IQ
HDR10
Hybrid Log Gamma (HLG)
Certification:
4K HDR Ultra HD Certified
HDR technology:
Cinema HDR
Bezel width:
9.9 mm
PICTURE QUALITY LG OLED77Z19LA
Dynamic contrast ratio:
Infinite
Picture enhancement:
Self-emitting Pixel Technology
Noise reduction:
4K Ultra HD compatibility:
Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
8K upscaling picture enhancement
Processor:
α9 Gen4 AI Processor 8K
Refresh rate:
120 Hz
Gaming technology:
AMD FreeSync
Nvidia G-Sync
Game Optimiser menu
HDR game mode
VRR
ALLM
HGIG
Other features:
Auto genre selection
TUNER LG OLED77Z19LA
Electronic programme guide:
8-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner:
Freeview HD x 2
Freesat HD x 2
Please note: Some services are only available in the UK.
Table-top stand:
No
VESA mount:
400 x 400
Sleep timer
Parental lock
PVR function:
Remote control:
Premium Magic Remote Control
SMART LG OLED77Z19LA
Smart TV services:
Catch up TV: BBC iPlayer, ITV Hub, All 4, My5, UKTV
Streaming: Apple TV, Prime Video 4K, Britbox, Disney , Google Play, Netflix 4K, NOW TV, Sky Store
Music: Spotify
App store: LG Content Store
Custom homepage
Full internet browser
Social media: YouTube 4K, Twitch
Screen mirroring:
Miracast (Android / iOS)
Smartphone app:
LG TV Remote app
Smart platform:
webOS
Voice controlled assistant:
Google Assistant via remote or TV
Amazon Alexa via remote or TV
DESIGN LG OLED77Z19LA
Colour:
TV: Dark titan
Stand: Dark silver
Internal menu languages:
37 languages
Guarantee:
5 years
Weight:
TV with stand: 43.4 kg
TV: 42.6 kg
Boxed: 56.4 kg
Dimensions:
TV with stand: 1044 x 1717 x 323 mm (H x W x D)
TV: 984 x 1717 x 32.2 mm (H x W x D)
Boxed: 1130 x 1895 x 228 mm (H x W x D)
Reviews, Questions about LG OLED77Z19LA
Write Review / Ask a question about LG OLED77Z19LA
      10+4= *
LG OLED77Z19LA
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.