LG OLED77G26LA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG OLED77G26LA
Specifications | Reviews
AUDIO LG OLED77G26LA
Audio power:
60 W
Sound technology:
AI Sound Pro (Virtual 7.1.2 Up-mix)
Speakers:
6
Sound processing:
Dolby Atmos
Other features:
AI Acoustic Tuning
Clear Voice Pro
CONNECTIVITY LG OLED77G26LA
Audio output:
Optical x 1
Connections:
HDMI 2.1 x 4 (eARC compatible x 1, Simplink)
USB 2.0 x 3
WiFi:
Built-in WiFi
Ethernet:
Yes
Bluetooth:
Bluetooth 5.0
SCREEN LG OLED77G26LA
Screen technology:
OLED
Resolution:
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size:
77"
HDR:
Dolby Vision IQ
HDR10
Hybrid Log Gamma (HLG)
HDR technology:
Cinema HDR
PICTURE QUALITY LG OLED77G26LA
Dynamic contrast ratio:
Perfect Black
Motion rate:
100 Hz
Picture enhancement:
Perfect Colour
Noise reduction:
Yes
Response time:
1 ms
4K Ultra HD compatibility:
Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
4K upscaling picture enhancement
Processor:
α9 Gen5 AI Processor 4K
Refresh rate:
120 Hz
Gaming technology:
Nvidia G-Sync
AMD FreeSync
Game Optimiser
HDR game mode
VRR
ALLM
HGiG
Other features:
AI Picture Pro
AI Genre Selection
AI Brightness Control
Brightness Booster Max
Filmmaker mode
OLED Motion
Anti-glare / reflective screen:
TUNER LG OLED77G26LA
Electronic programme guide:
7-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner:
Freeview HD
Freesat HD
Please note: Some services are only available in the UK
Table-top stand:
No
VESA mount:
300 x 300
Ultra slim profile
Sleep timer
Parental lock
PVR function:
Remote control:
Magic remote
SMART LG OLED77G26LA
Smart TV services:
Catch up TV: BBC iPlayer, ITV Hub, All 4, My5, UKTV
Music: Apple Music, Spotify
App store: LG Content Store
Custom homepage
Full internet browser
Social media: YouTube 4K, Twitch, Facebook Watch, TikTok
Gaming apps
Screen mirroring:
Miracast (Android / iOS)
AirPlay 2 (iOS)
Smartphone app:
LG ThinQ app
Other smart features:
Works with Google Assistant & Alexa smart speakers
Works with Apple Homekit
Smart platform:
webOS
Voice controlled assistant:
Google Assistant via remote or TV
Amazon Alexa via remote or TV
DESIGN LG OLED77G26LA
Colour:
Light satin silver
Internal menu languages:
37 languages
Guarantee:
5 years
Weight:
TV with stand: 42 kg
TV: 35.1 kg
Boxed: 48.5 kg
Dimensions:
TV with stand: 1039 x 1712 x 321 mm (H x W x D)
TV: 976 x 1712 x 24.8 mm (H x W x D)
Boxed: 1130 x 1895 x 228 mm (H x W x D)
Reviews, Questions about LG OLED77G26LA
Write Review / Ask a question about LG OLED77G26LA
      9+3= *
LG OLED77G26LA
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.