LG OLED65C1 specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG OLED65C1
Specifications | Reviews
Screen LG OLED65C1
Screen type:
OLED
Screen size:
65 inch
Screen diagonal:
165 cm
Screen format:
16:9
Widescreen:
Yes
Curved screen:
No
3D compatible:
No
Resolution:
3840 x 2160 pixels
Design:
Ultra slim
Ambilight:
Gaming LG OLED65C1
Gamer:
Yes
TV/Video System LG OLED65C1
HD standard:
4K UHD
100 Hz native panel:
Maximum fluidity:
100 Hz
HDR (High Dynamique Range):
HDR standards:
Dolby Vision, Dolby Vision IQ, HDR10, HLG (Hybrid Log Gamma)
Tuner type:
Dual tuner:
Professional use:
Hotel mode:
With simplified hotel mode
Audio system LG OLED65C1
Sound power:
2 X 10 W, 1 X 20 W
Supported audio format(s):
Dolby AC-4, Dolby Atmos, Dolby Digital
Network LG OLED65C1
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Bluetooth:
DLNA certification:
Smart TV:
Android TV:
Voice control:
Connectivity LG OLED65C1
Video inputs:
4 X HDMI 2.1 Female
Audio outputs:
Headphone (3.5mm Jack Female), 1 X Digital audio S/PDIF Optical
Additional connector(s):
1 X CI, 1 X Ethernet - RJ45 Female, 3 X USB
Physical characteristics LG OLED65C1
Wall mount:
VESA mount:
300 x 200mm
Color:
Silver, White
Width:
1449 mm
Height:
862 mm
Depth:
251 mm
Width (without stand):
1449 mm
Height (without stand):
830 mm
Depth (without stand):
46.9 mm
Weight:
32.6 kg
Weight (Without stand):
24 kg
Repairability index (out of 10):
5.6
Power supply LG OLED65C1
Energy class:
G
Consumption:
126 W
Standby consumption:
0.5 W
Reviews, Questions about LG OLED65C1
Write Review / Ask a question about LG OLED65C1
      9+4= *
LG OLED65C1
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.