LG OLED55C16LA.AEK 55" specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG OLED55C16LA.AEK 55"
Specifications | Reviews
Audio LG OLED55C16LA.AEK 55"
Adaptive Sound Control (ASC):
Yes
Enhanced Audio Return Channel (eARC):
Yes
Sound modes:
AI Sound Pro
Audio decoders:
DTS, Dolby Atmos, Dolby Digital
Built-in subwoofer:
RMS rated power:
40 W
Number of speakers:
2
Certificates LG OLED55C16LA.AEK 55"
Certification:
Tivùon! / Tivùsat, Lativù 4K, HbbTV v 2.0.1, CAMREADY
Design LG OLED55C16LA.AEK 55"
Model year:
2021
Panel mounting interface:
300 x 200 mm
VESA mounting:
Colour name:
Vanilla White
Product colour:
White
Rollable display:
No
Display LG OLED55C16LA.AEK 55"
Display diagonal (metric):
139 cm
Screen shape:
Flat
Display technology:
OLED
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
HD type:
4K Ultra HD
Display diagonal:
139.7 cm (55")
Management features LG OLED55C16LA.AEK 55"
Works with Amazon Alexa:
Works with the Google Assistant:
Network LG OLED55C16LA.AEK 55"
Web browser:
Miracast:
Bluetooth:
Bluetooth Low Energy (BLE):
Ethernet LAN:
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Networking LG OLED55C16LA.AEK 55"
Web browser:
Miracast:
Bluetooth:
Bluetooth Low Energy (BLE):
Ethernet LAN:
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Packaging data LG OLED55C16LA.AEK 55"
Package weight:
28.6 kg
Package height:
810 mm
Package depth:
207 mm
Package width:
1345 mm
Remote control included:
Desktop stand:
Performance LG OLED55C16LA.AEK 55"
Smartphone remote support:
NVIDIA G-SYNC:
AMD FreeSync:
Noise reduction:
Picture processing technology:
LG AI Picture Pro, LG True Color Accuracy Pro
Video formats supported:
HEVC, VP9
High Dynamic Range (HDR) technology:
Filmmaker Mode, High Dynamic Range 10 (HDR10), Hybrid Log-Gamma (HLG)
High Dynamic Range (HDR) supported:
Ports & interfaces LG OLED55C16LA.AEK 55"
Common interface Plus (CI ) version:
1.4
Common interface Plus (CI ):
Headphone outputs:
1
Digital audio optical out:
1
USB 2.0 ports quantity:
3
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
DVI port:
No
HDMI version:
2.1
PC in (D-Sub):
HDMI ports quantity:
4
Power LG OLED55C16LA.AEK 55"
Energy efficiency scale:
A to G
AC input frequency:
50/60 Hz
AC input voltage:
220 - 240 V
Power consumption (standby):
0.5 W
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
171 kWh
Power consumption (typical):
109 W
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
106 kWh
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency class (SDR):
G
Smart TV LG OLED55C16LA.AEK 55"
Video apps:
Catch-up TV, Chili, Mediaset Play, RaiPlay
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV):
Apple AirPlay 2 support:
Timeshift:
Operating system version:
6.0
Operating system installed:
Web OS
Internet TV:
Smart TV:
TV tuner LG OLED55C16LA.AEK 55"
Digital signal format system:
DVB-S2, DVB-T2
Tuner type:
Digital
Weight & dimensions LG OLED55C16LA.AEK 55"
Weight (without stand):
18 kg
Height (without stand):
70.6 cm
Depth (without stand):
4.69 cm
Width (without stand):
122.8 cm
Weight (with stand):
23 kg
Height (with stand):
738 mm
Depth (with stand):
251 mm
Width (with stand):
1228 mm
Reviews, Questions about LG OLED55C16LA.AEK 55"
Write Review / Ask a question about LG OLED55C16LA.AEK 55"
      5+1= *
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.