LG OLED55A16LA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG OLED55A16LA
Specifications | Reviews
AUDIO LG OLED55A16LA
Audio power:
20 W
Sound technology:
AI Acoustic Tuning
Speakers:
2
Sound processing:
Dolby Atmos
Other features:
Bluetooth Surround Ready for LG portable speakers
CONNECTIVITY LG OLED55A16LA
Audio output:
Optical x 1
3.5 mm jack
Connections:
HDMI 2.0 x 3 (eARC compatible x 1)
USB 2.0 x 2
WiFi:
Built-in WiFi
Ethernet:
Yes
DLNA certified:
Yes
Bluetooth:
Bluetooth 5.0
SCREEN LG OLED55A16LA
Screen technology:
OLED
Resolution:
4K Ultra HD 3840 x 2160p
Screen size:
55"
HDR:
Dolby Vision IQ
HDR10
Hybrid Log Gamma (HLG)
Certification:
4K HDR Ultra HD Certified by Eurofins
HDR technology:
Cinema HDR
Bezel width:
9.2 mm
PICTURE QUALITY LG OLED55A16LA
Dynamic contrast ratio:
Infinite
Picture enhancement:
Self-emitting Pixel Technology
Noise reduction:
Processing rate:
4th Gen α7 AI Processor
4K Ultra HD compatibility:
Video CODEC: HEVC H.265 / VP9
4K upscaling picture enhancement
Refresh rate:
60 Hz
Gaming technology:
Game Optimiser menu
HDR game mode
ALLM
HGIG
Other features:
Auto genre selection
TUNER LG OLED55A16LA
Electronic programme guide:
8-day EPG and 7-day catch up with Freeview Play
TV tuner:
Freeview HD
Freesat HD
Please note: Some services are only available in the UK.
Table-top stand:
VESA mount:
300 x 200
Sleep timer
Parental lock
PVR function:
Remote control:
Magic remote control
SMART LG OLED55A16LA
Smart TV services:
Catch up TV: BBC iPlayer, ITV Hub, All 4, My5, UKTV
Streaming: Apple TV, Prime Video 4K, Britbox, Disney , Google Play, Netflix 4K, NOW TV, Sky Store
Music: Spotify
App store: LG Content Store
Custom homepage
Full internet browser
Social media: YouTube 4K, Twitch
Screen mirroring:
Miracast (Android / iOS)
Smartphone app:
LG TV Remote
Smart platform:
webOS
Voice controlled assistant:
Google Assistant via remote
Amazon Alexa via remote
DESIGN LG OLED55A16LA
Colour:
TV: Black
Stand: Dark tartan
Internal menu languages:
37 languages
Guarantee:
5 years
Weight:
TV with stand: 18.4 kg
TV: 18.7 kg
Boxed: 23.7 kg
Dimensions:
TV with stand: 767 x 1228 x 271 mm (H x W x D)
TV: 706 x 1228 x 46.9 mm (H x W x D)
Boxed: 810 x 1360 x 172 mm (H x W x D)
Reviews, Questions about LG OLED55A16LA
Write Review / Ask a question about LG OLED55A16LA
      8+2= *
LG OLED55A16LA
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.