LG OLED48A26LA.AEK 48" specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG OLED48A26LA.AEK 48"
Specifications | Reviews
Audio LG OLED48A26LA.AEK 48"
Enhanced Audio Return Channel (eARC):
Yes
Sound modes:
AI Sound Pro, Clear Voice Pro
Audio decoders:
Dolby Atmos
RMS rated power:
20 W
Number of speakers:
2
Design LG OLED48A26LA.AEK 48"
Model year:
2022
Panel mounting interface:
300 x 200 mm
VESA mounting:
Yes
Product colour:
Black
Rollable display:
No
Display LG OLED48A26LA.AEK 48"
Rotating display:
No
Display diagonal (metric):
121 cm
Native refresh rate:
60 Hz
Response time:
1 ms
Native aspect ratio:
16:9
Screen shape:
Flat
Display technology:
OLED
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
HD type:
4K Ultra HD
Display diagonal:
121.9 cm (48")
Logistics data LG OLED48A26LA.AEK 48"
Layers per pallet:
3 pc(s)
Products per pallet:
24 pc(s)
Management features LG OLED48A26LA.AEK 48"
Works with Amazon Alexa:
Works with the Google Assistant:
Firmware upgradeable via:
Network
Firmware upgradeable:
On/Off timer:
Sleep timer:
ECO mode:
Number of OSD languages:
37
On Screen Display (OSD):
Programming period:
8 day(s)
Electronic Programme Guide (EPG):
Voice control:
Network LG OLED48A26LA.AEK 48"
Browsing:
Web browser:
Miracast:
Bluetooth:
Bluetooth version:
5.0
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Ethernet LAN:
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Networking LG OLED48A26LA.AEK 48"
Browsing:
Web browser:
Miracast:
Bluetooth:
Bluetooth version:
5.0
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Ethernet LAN:
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Other features LG OLED48A26LA.AEK 48"
Quantity per box:
1 pc(s)
Packaging data LG OLED48A26LA.AEK 48"
Package type:
Box
Package weight:
14.5 kg
Package height:
735 mm
Package depth:
152 mm
Package width:
1220 mm
E-manual:
Subwoofer included:
Soundbar included:
Smart Remote included:
Remote control type:
Magic Remote
Remote control included:
Mounting kit:
Desktop stand:
Performance LG OLED48A26LA.AEK 48"
USB recording:
4K Ultra HD upscaling:
Video upscaling:
Game features:
Auto Low Latency Mode (ALLM)
NVIDIA G-SYNC:
AMD FreeSync:
Picture processing technology:
LG AI Picture Pro
Local dimming:
Audio formats supported:
AAC, AC3, AC4, EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X
Video formats supported:
HEVC, VP9
Subtitles function:
Teletext:
2000 pages
Teletext function:
Game mode:
High Dynamic Range (HDR) technology:
Dolby Vision IQ, High Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG)
High Dynamic Range (HDR) supported:
Ports & interfaces LG OLED48A26LA.AEK 48"
Common interface Plus (CI ) version:
1.4
Common interface Plus (CI ):
Common interface (CI):
RF ports quantity:
2
Digital audio optical out:
1
USB 2.0 ports quantity:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
1
HDCP:
Mobile High-Definition Link (MHL):
Audio Return Channel (ARC):
HDMI version:
2.0
HDMI ports quantity:
3
Power LG OLED48A26LA.AEK 48"
Energy efficiency scale:
A to G
Energy saving mode:
AC input frequency:
50/60 Hz
AC input voltage:
100-240 V
Power consumption (standby):
0.5 W
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
117 kWh
Power consumption (typical):
65 W
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
65 kWh
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency class (SDR):
G
Smart TV LG OLED48A26LA.AEK 48"
Music apps:
Apple Music, BBC Sounds, Spotify
Video apps:
Far-field voice interaction:
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV):
Apple AirPlay 2 support:
Video on Demand (VOD) support:
Screen mirroring:
Timeshift:
Operating system installed:
Web OS
Internet TV:
Smart TV:
Supplier features LG OLED48A26LA.AEK 48"
Country of origin:
South Korea
TV tuner LG OLED48A26LA.AEK 48"
Auto channel search:
Number of tuners:
1 tuner(s)
Digital signal format system:
DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Tuner type:
Analog & digital
Weight & dimensions LG OLED48A26LA.AEK 48"
Stand depth:
23.5 cm
Stand width:
93.3 cm
Weight (without stand):
11.5 kg
Height (without stand):
62 cm
Depth (without stand):
4.59 cm
Width (without stand):
107 cm
Weight (with stand):
11.7 kg
Height (with stand):
684 mm
Depth (with stand):
235 mm
Width (with stand):
1070 mm
Reviews, Questions about LG OLED48A26LA.AEK 48"
Write Review / Ask a question about LG OLED48A26LA.AEK 48"
      6+7= *
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.