LG OLED48A16LA.AEK 48" specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG OLED48A16LA.AEK 48"
Specifications | Reviews
Audio LG OLED48A16LA.AEK 48"
Enhanced Audio Return Channel (eARC):
Yes
Sound modes:
AI Sound
Audio decoders:
Dolby Atmos
RMS rated power:
20 W
Number of speakers:
2
Design LG OLED48A16LA.AEK 48"
Model year:
2021
Panel mounting interface:
300 x 200 mm
VESA mounting:
Yes
Product colour:
Black
Display LG OLED48A16LA.AEK 48"
Display diagonal (metric):
121 cm
Native refresh rate:
120 Hz
Native aspect ratio:
16:9
Display technology:
OLED
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
HD type:
4K Ultra HD
Display diagonal:
121.9 cm (48")
Management features LG OLED48A16LA.AEK 48"
Works with Amazon Alexa:
Works with the Google Assistant:
Firmware upgradeable via:
Network
Firmware upgradeable:
Sleep timer:
ECO mode:
Hotel mode:
Number of OSD languages:
37
On Screen Display (OSD):
Programming period:
8 day(s)
Electronic Programme Guide (EPG):
Voice control:
Network LG OLED48A16LA.AEK 48"
Browsing:
Web browser:
Bluetooth:
Bluetooth version:
5.0
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Ethernet LAN:
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Networking LG OLED48A16LA.AEK 48"
Browsing:
Web browser:
Bluetooth:
Bluetooth version:
5.0
Wi-Fi standards:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Ethernet LAN:
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Other features LG OLED48A16LA.AEK 48"
Quantity per box:
1 pc(s)
Packaging data LG OLED48A16LA.AEK 48"
Package weight:
18 kg
Package height:
735 mm
Package depth:
152 mm
Package width:
1220 mm
Smart Remote included:
Remote control type:
Magic Remote
Remote control included:
Mounting kit:
No
Desktop stand:
Performance LG OLED48A16LA.AEK 48"
USB recording:
4K Ultra HD upscaling:
Noise reduction:
Picture processing technology:
LG AI Picture
Audio formats supported:
AAC, AC3, AC4, EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X
Video formats supported:
HEVC, VP9
Subtitles function:
Teletext:
2000 pages
Teletext function:
Game mode:
High Dynamic Range (HDR) technology:
Dolby Vision IQ, High Dynamic Range 10 Pro (HDR10 Pro), Hybrid Log-Gamma (HLG)
High Dynamic Range (HDR) supported:
Ports & interfaces LG OLED48A16LA.AEK 48"
Common interface Plus (CI ) version:
1.4
Common interface Plus (CI ):
Common interface (CI):
RF ports quantity:
2
Headphone outputs:
1
Digital audio optical out:
1
USB 2.0 ports quantity:
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
HDCP:
Mobile High-Definition Link (MHL):
No
Audio Return Channel (ARC):
HDMI version:
2.0
HDMI ports quantity:
3
Power LG OLED48A16LA.AEK 48"
AC input frequency:
50/60 Hz
AC input voltage:
100-240 V
Smart TV LG OLED48A16LA.AEK 48"
Video apps:
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV):
Apple AirPlay 2 support:
Video on Demand (VOD) support:
Operating system installed:
Web OS
Internet TV:
Smart TV:
Supplier features LG OLED48A16LA.AEK 48"
Country of origin:
South Korea
Technical details LG OLED48A16LA.AEK 48"
Stackable:
TV tuner LG OLED48A16LA.AEK 48"
Auto channel search:
Number of tuners:
1 tuner(s)
Digital signal format system:
DVB-C, DVB-S2, DVB-T, DVB-T2
Tuner type:
Analog & digital
Weight & dimensions LG OLED48A16LA.AEK 48"
Weight (without stand):
15 kg
Height (without stand):
61.8 cm
Depth (without stand):
4.69 cm
Width (without stand):
107.1 cm
Weight (with stand):
15.3 kg
Height (with stand):
679 mm
Depth (with stand):
271 mm
Width (with stand):
1071 mm
Reviews, Questions about LG OLED48A16LA.AEK 48"
Write Review / Ask a question about LG OLED48A16LA.AEK 48"
      1+6= *
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.