LG NanoCell NANO88 65NANO886PB.AEK 65" specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG NanoCell NANO88 65NANO886PB.AEK 65"
Specifications | Reviews
Audio LG NanoCell NANO88 65NANO886PB.AEK 65"
Adaptive Sound Control (ASC):
Yes
Enhanced Audio Return Channel (eARC):
Yes
Sound modes:
AI Sound
Audio decoders:
DTS, Dolby Atmos, Dolby Digital
RMS rated power:
20 W
Number of speakers:
2
Design LG NanoCell NANO88 65NANO886PB.AEK 65"
Model year:
2021
Panel mounting interface:
300 x 300 mm
VESA mounting:
Colour name:
Frozen Silver
Product colour:
Silver
Rollable display:
No
Display LG NanoCell NANO88 65NANO886PB.AEK 65"
Display diagonal (metric):
163.9 cm
Native refresh rate:
120 Hz
Native aspect ratio:
16:9
Screen shape:
Flat
Display technology:
NanoCell
Display resolution:
3840 x 2160 pixels
HD type:
4K Ultra HD
Display diagonal:
165.1 cm (65")
Management features LG NanoCell NANO88 65NANO886PB.AEK 65"
Works with Amazon Alexa:
Works with the Google Assistant:
Hotel mode:
Number of OSD languages:
37
On Screen Display (OSD):
Programming period:
8 day(s)
Electronic Programme Guide (EPG):
Network LG NanoCell NANO88 65NANO886PB.AEK 65"
Web browser:
Bluetooth:
Bluetooth version:
5.0
Wi-Fi standards:
802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac)
Ethernet LAN:
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Networking LG NanoCell NANO88 65NANO886PB.AEK 65"
Web browser:
Bluetooth:
Bluetooth version:
5.0
Wi-Fi standards:
Ethernet LAN:
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Packaging data LG NanoCell NANO88 65NANO886PB.AEK 65"
Package type:
Box
Package weight:
33.3 kg
Package height:
1070 mm
Package depth:
203 mm
Package width:
1600 mm
Remote control included:
Cables included:
AC
Desktop stand:
Performance LG NanoCell NANO88 65NANO886PB.AEK 65"
USB recording:
Processor cores:
4
Noise reduction:
Picture processing technology:
LG AI Picture, LG Face Enhancing, LG True Color Accuracy
Local dimming:
Audio formats supported:
AAC, AC3, AC4, EAC3, HE-AAC, MP2, MP3, PCM, WMA, apt-X
Subtitle formats supported:
DVB
Video compression formats:
HEVC, VP9
Subtitles function:
Teletext:
2000 pages
Teletext function:
High Dynamic Range (HDR) technology:
High Dynamic Range (HDR) supported:
Ports & interfaces LG NanoCell NANO88 65NANO886PB.AEK 65"
Consumer Electronics Control (CEC):
SimpLink
Common interface Plus (CI ) version:
1.4
Common interface Plus (CI ):
Common interface (CI):
RF connector type:
F, IEC
RF ports quantity:
2
Headphone outputs:
1
Digital audio optical out:
1
USB 2.0 ports quantity:
3
Ethernet LAN (RJ-45) ports:
HDMI version:
2.0/2.1
PC in (D-Sub):
No
HDMI ports quantity:
4
Power LG NanoCell NANO88 65NANO886PB.AEK 65"
Energy efficiency scale:
A to G
Energy saving mode:
AC input frequency:
50/60 Hz
AC input voltage:
100 - 240 V
Power consumption (standby):
0.5 W
Energy consumption (HDR) per 1000 hours:
173 kWh
Power consumption (typical):
111 W
Energy consumption (SDR) per 1000 hours:
95 kWh
Energy efficiency class (HDR):
G
Energy efficiency class (SDR):
F
Smart TV LG NanoCell NANO88 65NANO886PB.AEK 65"
Video apps:
Amazon Prime Video, Disney , Freeview Play, NOW TV, Netflix
App distribution platform:
LG Apps
Hybrid Broadcast Broadband TV (HbbTV):
Apple AirPlay 2 support:
Sound mirroring:
Screen mirroring:
Timeshift:
Operating system version:
6.0
Operating system installed:
Web OS
Internet TV:
Smart TV:
TV tuner LG NanoCell NANO88 65NANO886PB.AEK 65"
Digital signal format system:
DVB-C, DVB-S, DVB-S2, DVB-T2, ISDB-T
Tuner type:
Digital
Weight & dimensions LG NanoCell NANO88 65NANO886PB.AEK 65"
Stand depth:
33.6 cm
Stand width:
83.1 cm
Weight (without stand):
24.5 kg
Height (without stand):
83.9 cm
Depth (without stand):
4.43 cm
Width (without stand):
145.2 cm
Weight (with stand):
26.2 kg
Height (with stand):
917 mm
Depth (with stand):
336 mm
Width (with stand):
1452 mm
Reviews, Questions about LG NanoCell NANO88 65NANO886PB.AEK 65"
Write Review / Ask a question about LG NanoCell NANO88 65NANO886PB.AEK 65"
      3+3= *
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.