LG NANO99 75" 75NANO99UNA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG NANO99 75" 75NANO99UNA
Specifications | Reviews
Display LG NANO99 75" 75NANO99UNA
Size:
74.5"
Panel Type:
NanoCell LCD
Aspect Ratio:
16:9
Display Orientation:
Horizontal Only
Resolution:
7680 x 4320
Lighting System:
Backlit LED
HDR Compatibility:
HDR10, Dolby Vision, Hybrid Log Gamma
Refresh Rate:
120 Hz
Variable Refresh Technology:
None
Auto Low Latency Mode (ALLM):
Yes
Video LG NANO99 75" 75NANO99UNA
Video System:
NTSC
TV Tuner:
Yes - ATSC, Clear QAM
Connectivity LG NANO99 75" 75NANO99UNA
Inputs:
Rear:
4 x HDMI (2.1)
1 x Coaxial F-Type (RF Antenna)
1 x 1/8" / 3.5 mm (Composite)
Outputs:
Rear:
1 x TOSLINK Optical (Digital Audio)
1 x 1/8" / 3.5 mm (Headphone)
HDCP Support:
None
Audio Return Channel (ARC):
eARC
Wireless:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 5 (802.11ac); Dual-Band (2.4 & 5 GHz)
Bluetooth:
Bluetooth 5.0 (Audio Output)
USB Ports:
Side:
3 x USB-A 2.0 (Audio/Video)
Ethernet Ports:
1 x RJ45 (Unspecified Ethernet)
Control I/O:
RS-232C via 1/8" / 3.5 mm Input
Speaker LG NANO99 75" 75NANO99UNA
Built-In Speakers:
Yes, 60 W
Convenience LG NANO99 75" 75NANO99UNA
Virtual Assistant:
Works with Alexa, Works with Google Assistant
Smart TV:
webOS
Remote LG NANO99 75" 75NANO99UNA
Microphone:
Yes
Power Consumption:
Standby: < 0.5 W
AC Input Power:
120 VAC, 50 / 60 Hz
General LG NANO99 75" 75NANO99UNA
Mounting-Hole Pattern:
400 x 400 mm
Dimensions:
65.8 x 40.2 x 14.2" / 167.1 x 102.1 x 36.1 cm (with Stand)
65.8 x 37.9 x 2.2" / 167.1 x 96.3 x 5.6 cm (without Stand)
Weight:
95 lb / 43.1 kg (with Stand)
93.5 lb / 42.4 kg (without Stand)
Packaging Info LG NANO99 75" 75NANO99UNA
Package Weight:
117.5 lb
Box Dimensions (LxWxH):
71.75 x 45.63 x 8.88"
Reviews, Questions about LG NANO99 75" 75NANO99UNA
Write Review / Ask a question about LG NANO99 75" 75NANO99UNA
      7+7= *
LG NANO99 75" 75NANO99UNA
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.