LG NANO75 50" 50NANO75UQA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG NANO75 50" 50NANO75UQA
Specifications | Reviews
Display LG NANO75 50" 50NANO75UQA
Size:
49.5"
Panel Type:
NanoCell LCD
Aspect Ratio:
16:9
Display Orientation:
Landscape
Resolution:
3840 x 2160
Lighting System:
Backlit LED
HDR Compatibility:
HDR10, Hybrid Log Gamma
Refresh Rate:
60 Hz
Auto Low Latency Mode (ALLM):
Yes
Bit Depth / Color Support:
8-Bit+FRC (1.07 Billion Colors)
Video LG NANO75 50" 50NANO75UQA
Video System:
NTSC
TV Tuner:
Yes - ATSC, Clear QAM
Connectivity LG NANO75 50" 50NANO75UQA
Inputs:
Side:
2 x HDMI
1 x Coaxial F-Type (RF Antenna)
Rear:
1 x HDMI
Outputs:
Rear:
1 x TOSLINK Optical (Digital Audio)
HDCP Support:
Yes, Version 2.2
Audio Return Channel (ARC):
eARC
Wireless:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 5 (802.11ac); Dual-Band (2.4 & 5 GHz)
Bluetooth:
Bluetooth 5.0 (Audio Output)
USB Ports:
1 x USB-A 2.0
Side:
1 x USB-A 2.0
Ethernet Ports:
1 x RJ45 (Unspecified Ethernet)
Speaker LG NANO75 50" 50NANO75UQA
Built-In Speakers:
Yes, 20 W
Convenience LG NANO75 50" 50NANO75UQA
Virtual Assistant:
Apple AirPlay, Works with Alexa, Works with Google Assistant
Smart TV:
webOS 22
Remote LG NANO75 50" 50NANO75UQA
Microphone:
Yes
Power Consumption:
Typical: 66.0 W
Standby: < 0.5 W
AC Input Power:
120 VAC, 50 / 60 Hz
General LG NANO75 50" 50NANO75UQA
Mounting-Hole Pattern:
200 x 200 mm
Dimensions:
44.1 x 27.9 x 9.1" / 112 x 70.9 x 23.1 cm (with Stand)
44.1 x 25.6 x 2.3" / 112 x 65 x 5.8 cm (without Stand)
Weight:
27.3 lb / 12.4 kg (with Stand)
26.9 lb / 12.2 kg (without Stand)
Packaging Info LG NANO75 50" 50NANO75UQA
Package Weight:
33 lb
Box Dimensions (LxWxH):
50.25 x 30.25 x 6"
Reviews, Questions about LG NANO75 50" 50NANO75UQA
Write Review / Ask a question about LG NANO75 50" 50NANO75UQA
      6+8= *
LG NANO75 50" 50NANO75UQA
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.