LG LV560H 43LV560H 43" specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG LV560H 43LV560H 43"
Specifications | Reviews
Technical Information LG LV560H 43LV560H 43"
Screen Size Class:
43.00" (1092.20 mm)
Viewable Screen Size:
43"
Backlight Technology:
Direct LED
Horizontal Viewing Angle:
178°
Vertical Viewing Angle:
178°
Features:
Video LG LV560H 43LV560H 43"
Digital Tuner:
ATSC
Video Signal Standard:
HDTV
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Scan Format:
1080p
Audio LG LV560H 43LV560H 43"
RMS Output Power:
20 W
Network & Communication LG LV560H 43LV560H 43"
Ethernet:
Yes
Interfaces/Ports LG LV560H 43LV560H 43"
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Total Number of HDMI Ports:
3
USB:?Universal Serial Bus
Power Description LG LV560H 43LV560H 43"
Input Voltage:
230 V AC 120 V AC
Energy & Performance LG LV560H 43LV560H 43"
Operating Power Consumption:
35.50 W
Maximum Resolution:
1920 x 1080
Design LG LV560H 43LV560H 43"
Color:
Black Coffee
Height:
22.50" (571.50 mm)
Width:
38.30" (972.82 mm)
Depth:
2.80" (71.12 mm)
Height with Stand:
24.60" (624.84 mm)
Width with Stand:
38.30" (972.82 mm)
Depth with Stand:
11.90" (302.26 mm)
Weight:
9.21 kg
Weight with Stand (Approximate):
12.43 kg
Miscellaneous LG LV560H 43LV560H 43"
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
RoHS
Reviews, Questions about LG LV560H 43LV560H 43"
Write Review / Ask a question about LG LV560H 43LV560H 43"
      5+2= *
LG LV560H 43LV560H 43"
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.