LG LT340H 43LT340H0UA 43" specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG LT340H 43LT340H0UA 43"
Specifications | Reviews
Technical Information LG LT340H 43LT340H0UA 43"
Screen Size Class:
43.00" (1092.20 mm)
Viewable Screen Size:
43"
Backlight Technology:
Direct LED
Features:
Video LG LT340H 43LT340H0UA 43"
Digital Tuner:
ATSC
Video Signal Standard:
HDTV
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Scan Format:
1080p
Audio LG LT340H 43LT340H0UA 43"
RMS Output Power:
20 W
Interfaces/Ports LG LT340H 43LT340H0UA 43"
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Total Number of HDMI Ports:
2
USB:?Universal Serial Bus
Yes
VGA:
Power Description LG LT340H 43LT340H0UA 43"
Input Voltage:
120 V AC
Energy & Performance LG LT340H 43LT340H0UA 43"
Operating Power Consumption:
85 W
Energy Consumption per Year:
73 kWh
Maximum Resolution:
1920 x 1080
Design LG LT340H 43LT340H0UA 43"
Color:
Ceramic Black
VESA Mount Compatible:
Height:
22.64" (575 mm)
Width:
38.46" (977 mm)
Depth:
2.82" (71.70 mm)
Height with Stand:
24.80" (630 mm)
Width with Stand:
38.46" (977 mm)
Depth with Stand:
3.18" (80.80 mm)
Weight:
8 kg
Weight with Stand (Approximate):
11.20 kg
Miscellaneous LG LT340H 43LT340H0UA 43"
Reviews, Questions about LG LT340H 43LT340H0UA 43"
Write Review / Ask a question about LG LT340H 43LT340H0UA 43"
      10+5= *
LG LT340H 43LT340H0UA 43"
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.