LG LQ630BPUA 32" 32LQ630BPUA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG LQ630BPUA 32" 32LQ630BPUA
Specifications | Reviews
Display LG LQ630BPUA 32" 32LQ630BPUA
Size:
32"
Panel Type:
LCD
Aspect Ratio:
16:9
Display Orientation:
Landscape
Resolution:
1366 x 768
Lighting System:
Backlit LED
HDR Compatibility:
HDR10, Hybrid Log Gamma
Refresh Rate:
60 Hz
Video LG LQ630BPUA 32" 32LQ630BPUA
Video System:
NTSC
TV Tuner:
Yes - ATSC, Clear QAM
Connectivity LG LQ630BPUA 32" 32LQ630BPUA
Inputs:
Side:
2 x HDMI
1 x Coaxial F-Type (RF Antenna)
Outputs:
Rear:
1 x TOSLINK Optical (Digital Audio)
HDCP Support:
Yes, Version 2.2
Audio Return Channel (ARC):
ARC, eARC
Wireless:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 5 (802.11ac); Dual-Band (2.4 & 5 GHz)
Bluetooth:
Yes
USB Ports:
Side:
1 x USB-A 2.0
Ethernet Ports:
1 x RJ45 (Unspecified Ethernet)
Speaker LG LQ630BPUA 32" 32LQ630BPUA
Built-In Speakers:
Yes, 10 W
Convenience LG LQ630BPUA 32" 32LQ630BPUA
Virtual Assistant:
Apple AirPlay, Works with Alexa, Works with Google Assistant
Smart TV:
webOS 22
Mobile App Compatible:
No
Remote LG LQ630BPUA 32" 32LQ630BPUA
Microphone:
No
Power Consumption:
Typical: 26.0 W
Standby: < 0.5 W
AC Input Power:
120 VAC, 50 / 60 Hz
General LG LQ630BPUA 32" 32LQ630BPUA
Mounting-Hole Pattern:
200 x 200 mm
Dimensions:
29 x 18.3 x 7.1" / 73.7 x 46.5 x 18 cm
29 x 17.2 x 3.3" / 73.7 x 43.7 x 8.4 cm
Weight:
10.4 lb / 4.7 kg (with Stand)
10.3 lb / 4.7 kg (without Stand)
Packaging Info LG LQ630BPUA 32" 32LQ630BPUA
Package Weight:
13.2 lb
Box Dimensions (LxWxH):
32 x 20 x 6"
Reviews, Questions about LG LQ630BPUA 32" 32LQ630BPUA
Write Review / Ask a question about LG LQ630BPUA 32" 32LQ630BPUA
      2+8= *
LG LQ630BPUA 32" 32LQ630BPUA
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.