LG LP615B 27" 27LP615B-PU specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG LP615B 27" 27LP615B-PU
Specifications | Reviews
Display LG LP615B 27" 27LP615B-PU
Size:
27"
Panel Type:
IPS-Type LCD
Aspect Ratio:
16:9
Display Orientation:
Landscape
Resolution:
1920 x 1080
Maximum Brightness:
250 nits / cd/m2
Lighting System:
Edge-Lit LED
HDR Compatibility:
None
Contrast Ratio:
1000:1
Response Time:
14 ms (GtG)
Refresh Rate:
75 Hz
Variable Refresh Technology:
None
Auto Low Latency Mode (ALLM):
No
Bit Depth / Color Support:
8-Bit (16.7 Million Colors)
Viewing Angle (H x V):
178 x 178°
Video LG LP615B 27" 27LP615B-PU
Video System:
NTSC
TV Tuner:
Yes - ATSC
Connectivity LG LP615B 27" 27LP615B-PU
Inputs:
1 x HDMI
1 x Coaxial F-Type (RF Antenna)
Outputs:
HDCP Support:
Audio Return Channel (ARC):
ARC
Bluetooth:
USB Ports:
Ethernet Ports:
Speaker LG LP615B 27" 27LP615B-PU
Built-In Speakers:
Yes, 5 W
Convenience LG LP615B 27" 27LP615B-PU
Virtual Assistant:
Remote LG LP615B 27" 27LP615B-PU
Power Consumption:
Typical: 28.0 W
Standby: 1.0 W
AC Input Power:
120 VAC, 60 Hz
General LG LP615B 27" 27LP615B-PU
Certifications:
UL, cUL
Dimensions:
24.1 x 16.7 x 6" / 61.2 x 42.4 x 15.2 cm (with Stand)
24.1 x 14.5 x 2.9" / 61.2 x 36.8 x 7.4 cm (without Stand)
Weight:
8.3 lb / 3.8 kg (with Stand)
7.7 lb / 3.5 kg (without Stand)
Packaging Info LG LP615B 27" 27LP615B-PU
Package Weight:
12.74 lb
Box Dimensions (LxWxH):
29.5 x 17.5 x 6.78"
Reviews, Questions about LG LP615B 27" 27LP615B-PU
Write Review / Ask a question about LG LP615B 27" 27LP615B-PU
      3+7= *
LG LP615B 27" 27LP615B-PU
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.