LG LM530S-PU 24" 24LM530S-PU specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG LM530S-PU 24" 24LM530S-PU
Specifications | Reviews
Display LG LM530S-PU 24" 24LM530S-PU
Size:
23.6"
Panel Type:
LCD
Aspect Ratio:
16:9
Display Orientation:
Landscape
Resolution:
1366 x 768
Maximum Brightness:
200 nits / cd/m2
Lighting System:
Backlit LED
HDR Compatibility:
None
Response Time:
14 ms
Refresh Rate:
60 Hz
Variable Refresh Technology:
None
Auto Low Latency Mode (ALLM):
No
Bit Depth / Color Support:
8-Bit (16.7 Million Colors)
Viewing Angle (H x V):
178 x 178°
Video LG LM530S-PU 24" 24LM530S-PU
Video System:
NTSC
TV Tuner:
Yes - ATSC, Clear QAM
Connectivity LG LM530S-PU 24" 24LM530S-PU
Inputs:
Rear:
2 x HDMI
1 x 3RCA (Component/Composite)
1 x 2RCA (Analog Audio)
Outputs:
Rear:
1 x TOSLINK Optical (Digital Audio)
HDCP Support:
Wireless:
Wi-Fi 5 (802.11ac)
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 5 (802.11ac); Dual-Band (2.4 & 5 GHz)
Bluetooth:
USB Ports:
2 x USB-A Unspecified Version (Audio/Photo/Video)
Ethernet Ports:
1 x RJ45 (Unspecified Ethernet)
Speaker LG LM530S-PU 24" 24LM530S-PU
Built-In Speakers:
Yes, 10 W
Convenience LG LM530S-PU 24" 24LM530S-PU
Virtual Assistant:
Smart TV:
webOS 3.5
Remote LG LM530S-PU 24" 24LM530S-PU
Battery Type:
2 x AAA
Environmental LG LM530S-PU 24" 24LM530S-PU
Operating Temperature:
32 to 104°F / 0 to 40°C
Storage Temperature:
-4 to 140°F / -20 to 60°C
Operating Humidity:
0 to 80%
Storage Humidity:
0 to 85%
Power Consumption:
Typical: 26.0 W
Standby: < 0.5 W
AC Input Power:
100 to 220 VAC, 50 / 60 Hz
General LG LM530S-PU 24" 24LM530S-PU
Certifications:
UL, cUL
Mounting-Hole Pattern:
75 x 75 mm
Dimensions:
22.2 x 15.5 x 5.9" / 56.4 x 39.4 x 15 cm (with Stand)
22.2 x 13.4 x 2.3" / 56.4 x 34 x 5.8 cm (without Stand)
Weight:
7.9 lb / 3.6 kg (with Stand)
7.2 lb / 3.3 kg (without Stand)
Packaging Info LG LM530S-PU 24" 24LM530S-PU
Package Weight:
11.65 lb
Box Dimensions (LxWxH):
25.4 x 15.8 x 5.8"
Reviews, Questions about LG LM530S-PU 24" 24LM530S-PU
Write Review / Ask a question about LG LM530S-PU 24" 24LM530S-PU
      4+10= *
LG LM530S-PU 24" 24LM530S-PU
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.