LG LJ4540 Series 24" 24LJ4540-WU specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG LJ4540 Series 24" 24LJ4540-WU
Specifications | Reviews
Display LG LJ4540 Series 24" 24LJ4540-WU
Size:
23.6"
Panel Type:
LCD
Aspect Ratio:
16:9
Display Orientation:
Landscape
Resolution:
1366 x 768
Maximum Brightness:
180 nits / cd/m2
Contrast Ratio:
1000:1
Response Time:
14 ms
Variable Refresh Technology:
None
Auto Low Latency Mode (ALLM):
No
Bit Depth / Color Support:
8-Bit (16.7 Million Colors)
Viewing Angle (H x V):
178 x 178°
Video LG LJ4540 Series 24" 24LJ4540-WU
Video System:
NTSC
TV Tuner:
Yes - ATSC
Connectivity LG LJ4540 Series 24" 24LJ4540-WU
Inputs:
1 x HDMI
1 x Coaxial F-Type (RF Antenna)
HDCP Support:
None
USB Ports:
1 x USB-A 2.0 (Audio/Photo/Video)
Ethernet Ports:
Speaker LG LJ4540 Series 24" 24LJ4540-WU
Built-In Speakers:
Yes, 6 W
Remote LG LJ4540 Series 24" 24LJ4540-WU
Power Consumption:
Operational: 26.0 W
Standby: 1.0 W
AC Input Power:
100 to 220 VAC, 50 / 60 Hz
General LG LJ4540 Series 24" 24LJ4540-WU
Mounting-Hole Pattern:
75 x 75 mm
Dimensions:
21.9 x 15.2 x 5.8" / 55.6 x 38.6 x 14.7 cm (with Stand)
21.9 x 13.6 x 2.1" / 55.6 x 34.5 x 5.3 cm (without Stand)
Weight:
7.5 lb / 3.4 kg (with Stand)
7.1 lb / 3.2 kg (without Stand)
Packaging Info LG LJ4540 Series 24" 24LJ4540-WU
Package Weight:
10.05 lb
Box Dimensions (LxWxH):
27.5 x 15.5 x 5.1"
Reviews, Questions about LG LJ4540 Series 24" 24LJ4540-WU
Write Review / Ask a question about LG LJ4540 Series 24" 24LJ4540-WU
      10+3= *
LG LJ4540 Series 24" 24LJ4540-WU
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.