LG G3 83" OLED83G3PUA specs.
  TVs Specifications >> Lg >> LG G3 83" OLED83G3PUA
Specifications | Reviews
Display LG G3 83" OLED83G3PUA
Size:
83"
Panel Type:
OLED
Aspect Ratio:
16:9
Display Orientation:
Landscape
Resolution:
3840 x 2160
HDR Compatibility:
HDR10, Dolby Vision, Hybrid Log Gamma
Response Time:
< 0.1 ms
Refresh Rate:
120 Hz
Variable Refresh Technology:
FreeSync Premium, G-Sync, Variable Refresh Rate (VRR)
Auto Low Latency Mode (ALLM):
Yes
Quick Media Switching (QMS):
Yes
Video LG G3 83" OLED83G3PUA
Video System:
ATSC
TV Tuner:
Yes - ATSC 3.0, Clear QAM
Connectivity LG G3 83" OLED83G3PUA
Inputs:
4 x HDMI (2.1)
1 x Coaxial F-Type (RF Antenna)
Outputs:
1 x TOSLINK Optical (Digital Audio)
HDCP Support:
None
Audio Return Channel (ARC):
eARC
Wireless:
Wi-Fi 6E (802.11ax)
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 6E (802.11ax)
Bluetooth:
Bluetooth 5.0 (Audio Input, Audio Output)
USB Ports:
3 x USB-A 2.0
Ethernet Ports:
1 x RJ45 (Unspecified Ethernet)
Control I/O:
RS-232C via 1/8" / 3.5 mm Input/Output
IP
Speaker LG G3 83" OLED83G3PUA
Built-In Speakers:
Yes, 60 W
Convenience LG G3 83" OLED83G3PUA
Virtual Assistant:
Apple AirPlay, Alexa Built-in, Works with Google Assistant, LG ThinQ
Smart TV:
webOS 23
Mobile App Compatible:
No
Digital Media Slot:
None
Remote LG G3 83" OLED83G3PUA
Power Consumption:
Typical: 185.0 W
Standby: < 0.5 W
AC Input Power:
120 VAC, 50 / 60 Hz
General LG G3 83" OLED83G3PUA
Mounting-Hole Pattern:
400 x 400 mm
Dimensions:
72.7 x 41.4 x 1.1" / 184.7 x 105.2 x 2.8 cm (without Stand)
Weight:
90.2 lb / 40.9 kg (without Stand)
Packaging Info LG G3 83" OLED83G3PUA
Package Weight:
120.5 lb
Box Dimensions (LxWxH):
79 x 47 x 10"
Reviews, Questions about LG G3 83" OLED83G3PUA
Write Review / Ask a question about LG G3 83" OLED83G3PUA
      2+10= *
LG G3 83" OLED83G3PUA
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.